Video Vizită istorică în România. Arhiepiscopul de Canterbury va fi primit la Palatul Elisabeta. Este cel care va oficia încoronarea Regelui Charles al III-lea
Arhiepiscopul de Canterbury, Justin Welby, va veni astăzi în România, într-o vizită la Palatul Elisabeta. Acesta va fi primit de către Majestatea Sa Margareta Custodele Coroanei și Alteța Sa Regală Principele Consort.
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Întâlnirea va avea loc începând cu ora 12:30, iar în timpul evenimentului, Majestatea Sa şi Principele Consort vor oferi un dejun oaspeţilor.
În ultimul deceniu, Arhiepiscopul de Canterbury a condus ceremoniile religioase majore ale Angliei şi ale familiei regale britanice, precum comemorarea Ducelui de Edinburgh şi funeraliile de stat ale Reginei Elisabeta a II-a. Justin Welby va fi, de asemenea, cel care va conduce, în mai, ceremonialul încoronării regelui Charles al III-lea, la Abaţia Westminster din Londra.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰