Furtuna Ana a făcut ravagii în Europa
Zboruri anulate, şcoli închise, transporturi paralizate şi sute de mii de oameni rămaşi în frig şi întuneric.
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Zboruri anulate, şcoli închise, transporturi paralizate şi sute de mii de oameni rămaşi în frig şi întuneric. În drumul său pe continent, furtuna Ana a perturbat serios viaţa de zi cu zi a europenilor. În Portugalia, unde rafalele de vânt au depăşit 160 de kilometri pe oră, cel puţin un om a murit. Ministerul Afacerilor Externe a emis o atenţionare de călătorie pentru Italia, Marea Britanie, Belgia, Franţa şi Olanda.
În cele câteva ore, cât s-a aflat în ochiul furtunii Ana, Portugalia a simţit din plin furia naturii. Rafalele de intensitatea unui uragan au doborât zeci de copaci, au distrus acoperişuri şi au provocat probleme în trafic. O femeie de 45 de ani şi-a pierdut viaţa, iar alte cinci persoane au fost rănite în incidente cauzate de furtună.
În Franţa, unde 32 de regiuni s-au aflat ieri sub cod portocaliu de vânt şi ploaie, 3 mii de oameni au trăit ore de panică în portul Calais. Vântul de peste 160 de kilometri pe oră a fost atât de puternic, încât ar fi putut scufunda ambarcaţiunea ce îi adusese tocmai din Marea Britanie.
Situaţia nu este mai bună nici în Croaţia. Un om a murit şi aici într-un accident provocat de vântul necruţător. Furtuna Ana a adus şi ploi putenice, care au umflat râurile şi au transformat şoselele în ape curgătoare.
În schimb, valul de zăpadă a aşternut peste Marea Britanie un peisaj uluitor. Acolo, sute de şcoli au rămas, astăzi, închise, iar copiii au putut să se bucure de iarnă înaintea vacanţei.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰