Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Lentila care transformă văzul în pipăit

Un nou tip de lentilă de contact "inteligentă" i-ar putea face pe orbi să vadă sau, mai bine zis, să "pipăie" cu ochii obiectele din jur.

de Redactia Observator

la 10.05.2014 , 12:28

 Un nou tip de lentilă de contact "inteligentă" i-ar putea face pe orbi să vadă sau, mai bine zis, să "pipăie" cu ochii obiectele din jur.

Lentila proiectată de o echipă din Israel conţine electrozi care captează date transmise de o mini-cameră video montată pe o pereche de ochelari. Electrozii convertesc semnalele optice în impulsuri electrice care stimulează nervii de pe cornee şi creează senzaţii asemănătoare pipăitului.

Fireşte, posesorii trebuie să înveţe să "vadă" prin intermediul acestor senzaţii. Lentila este în faza de prototip, dar ar putea intra în producţia de serie peste trei ani.

Articolul continuă după reclamă
Redactia Observator Like

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
V-aţi încuraja copiii spre o carieră în gaming?
Observator » Ştiri externe » Lentila care transformă văzul în pipăit