Observator » Ştiri externe » Peste 60 de mii de oameni au ieşit în stradă pentru a protesta împotriva restricţiilor Covid, în Amsterdam

Video Peste 60 de mii de oameni au ieşit în stradă pentru a protesta împotriva restricţiilor Covid, în Amsterdam

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 06.09.2021, 15:04 | Modificat la 06.09.2021, 15:05

Protest masiv la Amsterdam faţă de paşaportul de vaccinare şi restricţiile COVID. Peste 60 de mii de oameni au pornit în marş pe străzile din centrul capitalei olandeze într-o coloană uriaşă, care s-ar fi întins pe o distanţă de trei kilometri. Nu au fost semnalate incidente violente. 

Oamenii sunt nemulţumiţi de planurile guvernului de a adopta legi similare cu cele din Franţa şi Italia. Astfel, paşaportul de vaccinare ar putea deveni obligatoriu pentru acces în restaurante, cafenele, muzee şi alte spaţii publice.