Observator » Inedit » 24 februarie, ziua în care Lady D şi Prinţul Charles își făceau publică logodna

24 februarie, ziua în care Lady D şi Prinţul Charles își făceau publică logodna

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 24.02.2015, 12:42 | Modificat la 24.02.2015, 12:52

Pe 24 februarie 1981, Prințul de Wales și Lady Diana Spencer puneau capăt speculațiilor și își anunțau, în mod oficial, logodna

Pe 24 februarie 1981, Prințul de Wales și Lady Diana Spencer puneau capăt speculațiilor și își anunțau, în mod oficial, logodna

Anunțul era făcut de Palatul Buckingham: ”Regina şi Ducele de Edinburgh anunţă, cu mare plăcere, logodna dintre fiul lor iubit, Prinţul de Walles, şi Lady Diana Spencer, fiică a contelui Spencer şi a onoratei doamnă Shand Kydd”, preciza cancelarul Maclean celor prezenţi.

Prințul Charles o ceruse în căsătorie pe Lady Diana cu trei săptămâni înainte, cu prilejul unei cine private, înainte de plecarea acesteia în Australia. Diana acceptase pe loc.

Articolul continuă după reclamă

Inelul de logodnă era împodobit cu diamante și safire iar căsătoria a avut loc în vara aceluiași an.