Observator » Inedit » Ce este "Paștele Cailor" sau "Tudorița". Se sărbătorește la Târgovişte și este un eveniment unic în țară

Video Ce este "Paștele Cailor" sau "Tudorița". Se sărbătorește la Târgovişte și este un eveniment unic în țară

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 05.03.2023, 10:30 | Modificat la 05.03.2023, 10:40

Paştele Cailor chiar există. Şi s-a sărbătorit ieri la Târgovişte. Comunitatea bulgarilor a ieşit ieri pe străzile oraşului să-şi prezinte cei mai frumoşi cai. 

Sărbătoarea mai e cunoscută şi sub numele de "Tudoriţa" şi e un prilej numai bun şi pentru oameni să se aranjeze în cele mai frumoase straie populare. Evenimentul de la Târgovişte e unic în ţară.

"Paştele Cailor", o tradiţie veche de sute de ani

Caii au fost pregătiţi ore întregi pentru defilare. Cele mai frumoase hamuri au fost scoase la lumină ca să fie admirate. A fost bucurie pentru toată lumea, iar cei mai aventuroşi chiar s-au urcat în căruţe şi au făcut o plimbare prin oraş. Paştele Cailor e o sărbătoare specială pentru bulgari. Merg cu animalele la biserică pentru a primi binecuvântare. După slujba de sfinţire, caii primesc Konceta. 

Articolul continuă după reclamă

Cei mai frumoşi cai au fost premiaţi la final.