Video Ce trebuie să facă România pentru a se bucura de prosperitate financiară pe termen lung. Primii paşi, îndepliniţi
România se duce pe un drum bun, prosper, salariile cresc peste inflaţie. Dar nu este perfect şi nici nu există perfecţiune. Specialistul economic al Observator, Iancu Guda, a vorbit astăzi în cadrul rubricii IQ Financiar despre ce reglaje avem de făcut ca să avem o creştere solidă a bunăstării pe termen lung.
Salariile au crescut, consumul a crescut, am văzut vânzările din retali - au avut cel mai mare avans din UE în ultimul deceniu, +80%. Dar ce am consumat s-a dus destul de mult în importuri. Atunci avem deficit comercial, adică diferenţa dintre exporturi şi importuri.
Nu e bine pentru România, pentru că în loc să consumăm de la noi din ţară, să lăsăm valoarea adăugată la noi, ar trebui să cumpărăm de la alţii. Pentru că nu am fost competitivi, pentru că nu avem ofertă suficientă. De exemplu la carne de porc, aproape 90% se consumă din import.
Dar dacă facem investiţii în infrastructură pe acest sector cu siguranţă o să putem reduce deficitul comercial mare care acum depăşeşte 150 de miliarde de lei şi în 2024 şi raportat la PIB este în continuare 10%, cel mai ridicat din UE.
De ce nu s-a depreciat leul
În ciuda faptului că plătim foarte multă valută la import, leul nu s-a depreciat pentru că BNR a intervenit ca să ţină leul stabil, aruncând cu valută în piaţă, deci crescând oferta şi lichiditatea pe euro, pentru că altfel se scumpeau foarte mult importurile la o depreciere a leului. Dobânzile au crescut, dar puteau să crească mult mai mult din cauza unei hiperinflaţii. Media inflaţiei - 2,5% în 2024. România a avut 5,6%.
Deficitul comercial este amplificat şi de sectorul serviciilor din turism. În 2005, înainte să aderăm la UE, românii cheltuiau în străinătate 1 miliard de euro pe an. Acum s-a ajuns de 10 ori mai mult. Şi străinii cheltuie mai mult, 5 miliarde, faţă de 1 miliard în trecut.
Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰