Kabosu, cățelușa Shiba Inu din spatele meme-urilor "doge" care au făcut încojurul lumii, a murit la vârsta de 18 ani. Avea leucemie
Kabosu, câinele din spatele meme-urilor celebre care au făcut încojurul lumii, a murit la vârsta de 18 ani. Câinele din rasa Shiba Inu suferea de leucemie și boli hepatice.
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Atsuko Sato, proprietarul ei, a făcut anunțul sfâșietor pe Instagram.
„În dimineața zilei de 24 mai, Kabosu a traversat curcubeul. Vă mulțumesc mult tuturor pentru sprijinul acordat de-a lungul anilor. Ea a murit foarte liniștită, fără să sufere, de parcă ar adormi, în timp ce simțea căldura mâinilor mele mângâindu-o. Vă mulțumesc tuturor pentru că ați iubit-o pe Kabosu în toți acești ani”, a scris Atsuko Sato.
A murit cățelușa Kabosu
„Sunt sigur că Kabosu a fost cel mai fericit câine din lume. Asta mă face să fiu cel mai fericit stăpân din lume", a mai scris Atsuko.
Atsuko Sato, o profesoară în Japonia, a adoptat-o pe Kabosu în 2008, când a fost trimisă la un adăpost de animale. Kabosu a devenit o senzație pe internet când o fotografie din 2010 cu ea, în care stă cu labele încrucișate și zâmbește ușor, s-a răspândit pe Reddit și Tumblr, potrivit SkyNews.
Un utilizator Reddit a denumit apoi imaginea drept „Doge”, o greșeala de ortografie intenționată a cuvântului câine, cu referire la un episod din 2005 din Homestar Runner. Meme-ul doge a devenit popular în 2013. În 2021, meme-ul „Doge” s-a vândut ca un NFT pentru 4 milioane de dolari (3,2 milioane de lire sterline). Kabosu este, de asemenea, fața criptomonedei Dogecoin, care a fost creată inițial ca o monedă „în glumă”.
Ți-a plăcut acest articol?
Like | 3 voturiPuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰