O româncă şi un moldovean au comis „jaful anului” în Italia. Au furat o avere de la câştigătorul premiului cel mare la loterie
Jaful anului în Italia a fost comis de o româncă şi un moldovean. Cei doi au furat o adevărată avere constând în lingouri de aur de la italianul care a câştigat premiul cel mare la loterie.
![](https://img.observatornews.ro/0/2022/6/2/473292/shutterstock-719567023-c3951691.jpg?w=1200)
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Se pare că românca a fost cea care a dat pontul la jaful din Torre Pellice. Femeia cunoştea victimele şi a dat toate detaliile infractorilor, povestindu-le că victima câştigase un premiu important la loto, în 2021. Ulterior, moldoveanul, care face parte dintr-o bandă, a dat lovitura împreună cu mai mulţi hoţi.
A vrut să vândă prada
În jurul orei 1 noaptea, infractorii, purtând cagule şi mănuşi de latex, au stat la pândă şi au aşteptat ca milionarul şi partenera lui să se întoarcă de la cină şi i-au surprins în grădina vilei. După ce i-au imobilizat, i-au obligat să le dezvăluie locul în care îşi ţineau lingourile de aur şi banii, informează La Reppublica. În plus, hoţii au luat şi bijuteriile cuplului şi o sticlă de şampanie scumpă, apoi s-au făcut nevăzuţi.
„Unul dintre ei avea o armă, nu erau italieni, iar după cum vorbeau păreau mi s-a părut că aveau un accent românesc", a fost primul indiciu dat de victimă şi care i-a ajutat pe anchetatori să îi identifice. Moldoveanul de 40 de ani a fost cel care s-a dat de gol, după ce a încercat să vândă o parte din lingourile furate. Anchetatorii continuă cercetările în acest caz.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰