Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Zece deținuți periculoşi au evadat din închisoare printr-o gaură făcută în zidul din spatele toaletei, în SUA

Zece deținuți acuzați de infracțiuni grave, printre care crimă și ameninţări cu arma, au evadat săptămâna trecută dintr-un penitenciar din New Orleans, Louisiana. Evadarea spectaculoasă, pusă la cale printr-o gaură din perete și documentată de camerele de supraveghere, a stârnit un val de critici la adresa autorităților. Alerta a fost întârziată cu ore bune, iar ancheta a scos la iveală probleme grave de securitate și suspiciuni de complicitate.

de Denisa Gheorghe

la 21.05.2025 , 09:49

Alertă în 7 state americane după ce 10 deținuți periculoși au evadat în toiul nopții Zece deținuți periculoşi au evadat din închisoare printr-o gaură făcută în zidul din spatele toaletei, în SUA - Profimedia

Totul a început la miezului nopții, când un tehnician responsabil cu monitorizarea deținuților din centrul de detenție Orleans Justice Center a părăsit postul pentru a-și lua mâncare. Penitenciarul era în regim de izolare încă de la ora 22:30, iar deținuții trebuiau să fie în celule, relatează CNN.

În lipsa tehnicianului, mai mulți deținuți au forțat ușa unei celule și au pătruns într-o altă celulă pentru persoane cu dizabilități. Unul dintre ei s-a strecurat printr-o gaură mică din peretele aflat în spatele unui vas de toaletă metalic. Apoi, alți nouă deținuți l-au urmat prin aceeași deschidere.

Pe perete, în urma lor, au lăsat un mesaj ironic: "Prea ușor LOL" ("To Easy LoL")

Articolul continuă după reclamă

Deţinuţii s-au făcut nevăzuţi în toiul nopţii

Deținuții, cu vârste între 19 și 42 de ani, erau acuzați de fapte precum crimă, agresiune armată sau violență domestică. Potrivit autorităților, aceștia și-ar fi pregătit evadarea din timp și este posibil să fi beneficiat de ajutor din interior.

Au folosit produse de igienă personală pentru a desface chiuveta, toaleta și bolțurile metalice din celulă. Cel puțin o bară de oțel care proteja instalațiile sanitare a fost tăiată intenționat cu unelte, conform anchetatorilor.

În jurul orei 1:00, aproximativ 40 de minute după începerea evadării, cei zece au fugit printr-o ușă de încărcare a proviziilor și au sărit din platformă în libertate. Unul purta o șapcă albastră, doi aveau pantofi portocalii, iar un altul s-a împiedicat de o pătură înainte de a dispărea din raza camerelor de supraveghere.

Au escaladat un gard de pe marginea autostrăzii folosindu-se de pături pentru a evita sârma ghimpată, apoi au traversat șine de tren și mai multe benzi de circulație pentru a ajunge într-un cartier apropiat, unde și-au abandonat hainele de penitenciar.

Autoritățile au descoperit evadarea abia dimineața

Doar în timpul unei verificări de rutină, la ora 08:30 dimineața, s-a constatat lipsa deținuților. Inițial s-a vorbit despre 11 evadați, numărul fiind ulterior corectat la 10.

Ancheta a fost extinsă la nivel regional, cu alerte emise în șapte state americane: Texas, Mississippi, Arkansas, Georgia, Oklahoma și Tennessee.

Deși penitenciarul a activat "protocoalele de urgență", populaţia din New Orleans a fost informată abia în jurul orei 11:00, la aproape 10 ore după evadare și la trei ore după ce șeriful a fost notificat. Alerta publică oficială a fost trimisă abia la ora 14:30.

Procurorul districtual din Orleans, Jason Williams, a aflat de situație abia când a ajuns la birou vineri dimineață, fără să știe că persoane condamnate chiar de biroul său erau în libertate.

"Oamenii din biroul meu trimit oameni la închisoare. Deținuții aceștia nu îi plac. Faptul că (acești deținuți) se află la mai puțin de 30 de metri distanță și au scăpat… și nimeni nu trage un semnal de alarmă? E extrem de grav", a spus Jason Williams.

Două persoane din echipa sa au părăsit orașul de teama unor represalii, a precizat el.

"Unii dintre evadați sunt cunoscuți pentru amenințarea martorilor ca să evite urmărirea penală", a adăugat Williams, precizând că a sunat personal la autoritățile federale și locale pentru a cere sprijin, întrucât nu primiseră niciun contact oficial de la biroul șerifului.

Anchetă internă și suspendări în lanț

Autoritățile au precizat că 40 de angajați lucrau în acel moment. Trei dintre aceștia au fost suspendați fără plată, în așteptarea finalizării anchetei. De asemenea, s-a constatat că o treime dintre camerele de supraveghere din penitenciar nu funcționau, inclusiv trei din zona din care s-a produs evadarea.

Șefa penitenciarului, Susan Hutson, a descris situația ca fiind "în desfășurare".

"Prima noastră preocupare a fost să identificăm cine sunt acești indivizi, să confirmăm, apoi să blocăm tot penitenciarul și... să ne asigurăm că nimeni altcineva nu lipsește", a spus Susan Hutson.

"Investigăm intern pentru a afla ce s-a întâmplat și unde au fost scăpările", a mai adăugat ea.

Reacții politice și acuzații grave

Procuroarea-şefă a statului Louisiana Liz Murrill a criticat dur întârzierea informării publicului.

"Prima prioritate în orice evadare trebuie să fie capturarea imediată a deținuților și coordonarea cu autoritățile. Dar acest lucru nu trebuie să se facă în detrimentul informării în timp util a populației, care e esențială pentru siguranța comunităților", a declarat Liz Murrill.

Procurorul Jason Williams a calificat întreaga situație drept "un eșec total al celor mai elementare responsabilități ale unui șerif sau administrator de penitenciar".

"Asta se întâmplă când George Soros finanțează alegerile din New Orleans", a declarat guvernatorul statului Louisiana, Jeff Landry, făcând aluzie la sprijinul politic al șerifului Hutson.

Căutările continuă

Primul deținut capturat, Kendell Myles, a fost găsit la ora 11:22, ascuns sub o mașină într-o parcare de hotel. Până vineri seară, alți doi evadați, Dkenan Dennis și Robert Moody, au fost prinși. Ceilalți șapte sunt în continuare căutați.

Autoritățile din Louisiana au anunțat sâmbătă că recompensa pentru informații care duc la capturarea lor a fost mărită.

Charles Ramsey, fost șef de poliție în Washington D.C. și Philadelphia, a spus că totul este inacceptabil.

"Toată situația asta pute. Știu că se apără acum, dar ar trebui să o facă. Așa ceva nu ar fi trebuit să se întâmple niciodată", a spus Charles Ramsey pentru CNN.

Denisa Gheorghe Like
Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
V-aţi încuraja copiii spre o carieră în gaming?
Observator » Mapamond » Zece deținuți periculoşi au evadat din închisoare printr-o gaură făcută în zidul din spatele toaletei, în SUA