După ce a stat 14 zile într-un centru de carantină din Bușteni, un bărbat din Ploiești și-a dorit să rămână voluntar
Nu doar medicii fac tot ce pot pentru binele semenilor. Şi oamenii simpli dau o mână de ajutor în lupta cu coronavirusul. După ce a stat 14 zile într-un centru de carantină, un bărbat a decis să nu mai plece acasă.
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Nu doar medicii fac tot ce pot pentru binele semenilor. Şi oamenii simpli dau o mână de ajutor în lupta cu coronavirusul. După ce a stat 14 zile într-un centru de carantină, un bărbat a decis să nu mai plece acasă. A rămas să fie voluntar în centrul de la Buşteni. Bărbatul de 45 de ani, îi ajută pe angajaţi să pregătească masa şi să le-o servească persoanelor aflate în izolare. Tot ce a cerut în schimb a fost o masă caldă şi un pat unde să doarmă.
Ploieşteanul de 45 de ani a primit săptămâna trecută, din partea Direcţiei de Sănătate Publică Prahova, documentul prin care avea voie să plece din carantină. A decis, însă, să rămână.
A rămas impresionat de efortul celor care îi îngrijesc pe oamenii aflaţi în carantină, la Buşteni. Aşa că, a decis să dea o mână de ajutor.
Este obişnuit cu lipsurile din sistemul sanitar, încă de acum trei săptămâni, dar face tot ce poate pentru a-şi ajuta semenii.
Ploieşteanul are trei copii, iar de curând a devenit bunic. Dar nu a ajuns să îşi cunoasca încă nepotul. Se va întampla asta probabil, aşa cum spune chiar el, când din centrul de la Buşteni va pleca şi ultima persoană din carantină.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰