Curele de ceas pentru vedete de la Hollywood, făcute de un orădean
Ce au în comun Papa Francisc şi Sylvester Stallone? Amândoi poartă ceasuri ale căror curele au fost făcute de un orădean. Sunt modele unicat, din piele de pisică de mare, iguană sau piele de picior de struţ.
Ce au în comun Papa Francisc şi Sylvester Stallone? Amândoi poartă ceasuri ale căror curele au fost făcute de un orădean. Sunt modele unicat, din piele de pisică de mare, iguană sau piele de picior de struţ. Clienţii se lasă pe mâna artistului cu multă încredere, mai ales că orădeanul caută mereu ca produsul să-l şi reprezinte pe cel care urmează să îl poarte.
Fiecare model de curea de ceas este unicat. În funcţie de personalitatea clientului. Papei Francisc i-a făcut o curea din piele de viţel, într-o culoare pământie.
La polul opus este cureaua făcută pentru celebrul actor american, Sylvester Stallone.
- Eclipsă de Lună pe 14 martie 2025. Ce se va vedea pe cer
- Evenimente în Bucureşti, joi 13 martie. Ce nu trebuie să ratezi
- 13 martie, Sfânta Cuvioasă Ipomoni. Sărbătoare importantă în calendarul ortodox
- 13 martie, evenimente importante care au avut loc în această zi de-a lungul timpului
- Sănătatea trece prin farfurie: Cum să identifici alimentele sigure te învață experții Senatului Științific...
La fiecare model, bărbatul lucrează cu aceeaşi precizie ca a ceasornicarului.
Preţul unei curele de ceas din piele de viţel porneşte de la 120 la cele şi poate ajunge la 600 de lei, dacă pielea este de pisică de mare.
Comezile vin. Doar un singur lucru îi lipseşte creatorului nostru. Timpul. Poate dura şi trei luni până când o curea este gata.
Vasile Uglai a fost 30 de ani inginer la căi ferate. Ideea afacerii i-a venit dintr-o întâmplare. Nu găsea o curea de ceas care să-i placă, aşa că şi-a făcut-o singur. Pe a doua a vândut-o. Un prieten i-a fost primul client.
La început, bărbatul a lucrat pe masa din bucătărie, apoi s-a mutat pe balcon.
Acum câţiva ani, a reuşit să îşi deschidă propriul atelier prin programul StartUpNation. Cataramele metalice le comandă din China. Tot din Asia este adusă şi pielea din pui de crocodil.
În România, nu găseşte decât aţa. Din atelierul lui Vasile Uglai au ieşit până acum 8.000 de curele de ceas.
Înapoi la HomepagePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰