Cursă în turnul Eiffel

De regulă turiştii care ajung în turnul eiffel nu se grăbesc, pentru a admira cât mai mult panorama pariziană. Ieri însă, vreo 60 de oameni au alergat cât au putut de tare pe treptele celebrului turn

57 de concurenţi, bărbaţi şi femei, din 16 ţări, printre care şi un bulgar, dar şi doi americani şi un canadian, s-au aliniat la start, la baza celui mai cunoscut obiectiv turistic din capitala Franţei. Au avut de parcurs un traseu extrem de greu. 1.600 de trepte îi despărţeau de linia de sosire.

A fost, practic, o cursă maraton, iar cei mai experimentaţi şi-au dozat efortul, pentru a putea ajunge în vârf. De pe margine, la fiecare etaj, au fost încurajaţi de voluntari.

Cel mai rapid a fost un polonez, singurul din ţara sa care a concurat la cursa pe verticală. El a ajuns la linia de final în mai puţin de opt minute. La feminin a câştigat o sportivă din Australia, care a terminat cursa în aproape zece minute.

Curse asemănătoare sunt organizate şi în alte obiective celebre din lume, cum ar fi Empire State Building.

Sunteţi de acord ca permisul auto să poată fi obţinut de la 17 ani?