Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Festivalul scrumbiei s-a desfasurat la Galati

In plina prohibitie, la Galati s-a dat dezlegare la pescuit. Doar a fost festivalul scrumbiei. Cu expozitii de arta culinara pescareasca, concursuri de pescuit si targuri de mesteri populari

de Redactia Observator

la 29.04.2013 , 09:25

Aceasta este reteta cu care au fost ademeniti zeci de mii de turisti in duminica floriilor pe malul Dunarii.

Sute de pescari de toate varstele s-au incolonat pe mal ca sa prinda pestele cel mare. Celui mai norocos pescar i s-a indeplinit o dorinta. A primit o mulineta si un bax de bere.

In semn de protest pentru braconaj, unii galateni au venit de acasa cu pestele de sticla.

Vezi și

Dupa concurs, au sfarait gratarele cu scumbie pregatita dupa retele speciale.

O portie de scrumbie s-a vandut cu zece lei. Iar cine a vrut sa manance gratis, a mers in curtea Arhiepiscopiei Dunarii de Jos. Preotii au impartit peste 150 de portii de ciorba de peste in vase de lut si cu linguri de lemn.

Festivalul Scrumbiei se afla la cea de-a douasprezecea editie. Sarbatoarea s-a incheiat la miezul noptii cu un foc de artificii si un concert de muzica usoara.

Redactia Observator Like

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
Aţi fost vreodată victima unei înşelătorii pe WhatsApp?
Observator » Ştiri sociale » Festivalul scrumbiei s-a desfasurat la Galati