O biserică din judeţul Mehedinţi s-a făcut scrum
O biserică din judeţul Mehedinţi a ars ca o torţă, ieri, în zi de mare sărbătoare ortodoxă - Sfinţii trei Ierahi. Incendiul devastator a izbucnit imediat după sfânta Liturghie. Deşi pompierii au venit rapid, flăcările au făcut ravagii.
O biserică din judeţul Mehedinţi a ars ca o torţă, ieri, în zi de mare sărbătoare ortodoxă - Sfinţii trei Ierahi. Incendiul devastator a izbucnit imediat după sfânta Liturghie. Deşi pompierii au venit rapid, flăcările au făcut ravagii.
Din lăcaşul de cult au mai rămas doar... pereţii.
Sătenii au dat alarma, imediat ce fumul gros a început să iasă din turla bisericii.
În scurt timp, flăcări puternice au înghiţit lăcaşul de cult.
- Târg de adopții pentru căței, în Parcul Carol. Vizitatorii pot să interacţioneze direct cu animalele: "Am...
- Peste 10 milioane de euro investite în educație și știință. Fundația Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea...
- Evenimente în Bucureşti, în weekendul 5-6 aprilie. Ce nu trebuie să ratezi
- 5 aprilie, Sfinţii Mucenici Agatopod şi Teodul. Sărbătoare importantă în calendarul ortodox
- 5 aprilie, evenimente importante care au avut loc în această zi de-a lungul timpului
Pompierii chemaţi în ajutor au intervenit cu patru autospeciale. S-au luptat cu focul zeci de minute, dar misiunea a fost extrem de dificilă.
Preotul paroh al bisericii nu îşi poate explica ce a provocat dezastrul. Din lăcasul de cult au mai rămas doar... pereţii.
Sătenii cred că nenorocirea este o pedeapsă divină.
Pompierii trebuie să stabilească ce a declanşat incendiul de proporţii. Pagubele, se pare, depăşesc 100.000 de lei.
Lăcaşul de cult datează din secolul 19.
Înapoi la HomepagePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰