Observator » Ştiri sociale » Săracii României sunt sclavi în străinătate

Săracii României sunt sclavi în străinătate

Redactia Observator | Timp citire: 2 minute
Publicat la 02.12.2014, 19:30 | Modificat la 02.12.2014, 19:48

Acasă sunt săraci lipiţi, în străinătate sunt sclavi. Aşa ajung mulţi români să-şi lase casa pentru un vis. Din 13 mii de sclavi moderni, câţi au numărat englezii în ţara lor, mulţi sunt români

Acasă sunt săraci lipiţi, în străinătate sunt sclavi. Aşa ajung mulţi români să-şi lase casa pentru un vis. Din 13 mii de sclavi moderni, câţi au numărat englezii în ţara lor, mulţi sunt români

Iar numărul e în continuă creştere. Femeile de la noi sunt cele mai vânate pentru a fi transformate în prostituate. Traficanţii le agaţă, mai nou, de pe Facebook.

Românul era transformat într-un sclav modern. La fel ca cei 13 mii de oameni pe care chiar englezii i-au numărat în ţara lor. Nu toţi sunt din ţara noastră, însă România se află într-un top ruşinos după Albania, Nigeria şi Vietnam. De la noi din ţară cele mai vânate sunt femeile, pentru a fi trimise la prostituţie. Cele mai multe sunt ademenite cu locuri de muncă plătite regeşte şi acceptă cu ochii închişi să plece.

Articolul continuă după reclamă

Iar metodele traficanţilor de persoane se diversifică pe zi ce trece. Proxeneţii sunt în pas cu tehnologia.Mai nou, racolează românce direct de pe reţelele de socializare. Acolo pot fi angajatori de top sau miliardari în căutarea jumătăţii, iar astfel agăţatul pe Facebook devine pentru infractori o afacere profitabilă.

Chiar la începutul anului jurnaliştii britanici descopereau o astfel de reţea de români care vindea fete.

Sclavagismul modern poate fi evitat, dacă, spun autorităţile cei care pleacă în străinătate se informează despre firma angajatoare, despre contract şi clauzele lui.

Pe acelaşi subiect