Arbitrul unui meci din prima ligă boliviană a căzut pe teren şi a murit. Arbitrul avea 31 de ani şi a suferit un stop cardiac la trei minute după începerea reprizei secunde.

Cosmin Stăniloiu
de Cosmin Stăniloiu

la 20.05.2019, 16:18

Victor Hugo Hurtado a căzut pe teren în minutul 47 al partidei dintre Always Ready  şi Oriente Petrolero, duminică, joc din prima ligă boliviană.

Partida se disputa pe Estadio Municipal de Villa Ingenio, în El Alto, la o altitudine de 4.150 de metri deasupra nivelului mării.

Doctorul formaţiei gazdă, Eric Kosziner, a declarat că arbitrul a suferit un stop cardiac pe teren, şi încă unul, care i-a fost fatal, imediat ce ajunsese la spital. Imagini distribuite în reţelele de socializare îl arată pe tânărul arbitru prăbuşindu-se pe gazon, imediat jucătorii şi medicii celor două echipe sărind să îl ajute.

Partida a continuat după ce Hurtado a fost preluat de salvare, şi dacă în momentul căderii acestuia scorul era 0-0, au urmat o ploaie de goluri a gazdelor, care s-au impus cu 5-0.

Drumul spre casă din vacanţă. Amânaţi întoarcerea pentru a evita aglomeraţia?

Observator » Sport » Arbitrul unui meci din prima ligă boliviană a căzut pe teren şi a murit. Avea 31 de ani (video)