Astra a învins campioana, Viitorul, şi a urcat pe locul doi în clasamentul Ligii 1, după 10 etape
Astra Giurgiu a învins-o pe FC Viitorul Constanţa cu scorul de 3-1 (1-1), luni seara, pe teren propriu, în ultimul meci al etapei a 10-a a Ligii I de fotbal.
![](https://img.observatornews.ro/0/2017/9/18/224871/15057633940844cff0.jpg?w=1200)
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Astra Giurgiu a învins-o pe FC Viitorul Constanţa cu scorul de 3-1 (1-1), luni seara, pe teren propriu, în ultimul meci al etapei a 10-a a Ligii I de fotbal.
Astra s-a impus prin golurile marcate de Silviu Balaure (16), Alexandru Ioniţă II (48) şi camerunezul Anatole Abang (86), la prima sa reuşită în tricoul echipei giurgiuvene. Pentru campioana en titre a înscris Andrei Ciobanu (37), din lovitură liberă.
FC Viitorul a avut o bară la 0-0, prin George Ţucudean (8), din poziţie de unu la unu cu portarul. Oaspeţii au mai ratat o ocazie mare, la 2-1 pentru Astra, prin Aurelian Chiţu, care a scăpat singur cu portarul Plamen Iliev, dar a trimis pe lângă poartă.
Astra este neînvinsă de opt etape şi este la a treia victorie consecutivă.
FC Viitorul venea după două victorii la rând.
AFC Astra Giurgiu - FC Viitorul Constanţa 3-1 (1-1), stadion "Marin Anastasovici" - Giurgiu
Au marcat: Silviu Balaure (16), Alexandru Ioniţă II (48), Anatole Abang (86), respectiv Andrei Ciobanu (37).
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Valentin Avram (Bucureşti), Alexandru Cerei (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Adrian Illyes (Ploieşti)
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰