AUR pentru Daniel Natea, la Openul European de JUDO de la București

Sportivul român Daniel Natea a câștigat duminică medalia de aur la categoria + 100 kg a Openului European de judo de la București, ce se desfășoară în Sala Polivalentă ''Ioan Kunst-Ghermănescu'', după ce în finală l-a învins prin ippon pe azerul Ushangi Kokauri, informează Agerpres

La categoria—90 kg, Cristian Bodîrlău a cucerit bronzul după ce în meci pentru locul 3 l-a întrecut pe italianul Lorenzo Rigano prin ippon.

Natea i-a învins în tururile preliminare pe spaniolul Angel Parra prin ippon și prin același procedeu pe ucraineanul Andrei Kolesnik. În semifinale, Daniel Natea l-a întrecut tot prin ippon pe francezul Jean-Sebastien Bonvoisin.

România a cucerit 2 medalii de aur (Daniel Natea și Monica Ungureanu, la 48 kg) și una de bronz prin Cristian Bodîrlău. ocupând locul 3 în clasamentul pe medalii după Franța 4-2-3 și Ucraina 2-1-3.

La competiție au participat 376 de judoka din 29 de țări, 244 la masculin și 132 la feminin.

Sursă: Agerpres

Credeţi că se vor înmulţi atacurile urşilor în România?

Observator » Sport » AUR pentru Daniel Natea, la Openul European de JUDO de la București