Jucătoarea canadiană de tenis Bianca Andreescu (56 WTA) a fost eliminată joi, în turul al doilea al turneului de Mare Şlem de la Wimbledon, după ce s-a înclinat în două seturi, 6-4, 7-6 (7/5), în faţa Elenei Rîbakina (Kazahstan, 23 WTA, favorită nr. 17), notează News.ro.

la 30.06.2022, 17:47

Bianca Andreescu, jucătoare canadiană de tenis cu origini românești
Bianca Andreescu a pierdut în fața favoritei cu numărul 17 a competiției de la Wimbledon. - Profimedia

Bianca Andreescu (22 de ani, ocupanta poziţiei 56 în ierarhia WTA) a întâlnit-o în turul secund de la Wmbledon pe kazaha Elena Rîbakina (23 de ani, nr 23 WTA, a 17-a favorită a competiţiei).

A fost un meci echilibrat, pe care Rîbakina l-a câştigat în două seturi, 6-4, 7-6 (5), în o oră şi 37 de minute. În turul al treilea, Elena Rîbakina va juca împotriva chinezoaicei Qinwen Zheng, care a eliminat-o pe Greet Minnen (Belgia), cu 6-4, 6-1.

Propunere: plimbările cu bicicleta în pădure, doar cu acordul proprietarului pădurii. Sunteţi de acord?

Observator » Sport » Bianca Andreescu, înfrângere în turul doi de la Wimbledon. Jucătoarea a pierdut în fața Elenei Rîbakina, una din favoritele turneului