Simona Halep s-a calificat luni în sferturile de finală ale turneului de Mare Șlem de la Wimbledon, după ce a învins-o în trei seturi pe americanca Madison Keys, 6-7 (5-7), 6-4, 6-3.

Halep (24 ani, 5 WTA) s-a impus într-o oră și 58 de minute în fața unei adversare de 21 de ani, aflată pe locul 9 în ierarhia WTA.

Primul set dintre Halep și Keys, unul foarte echilibrat, a fost câștigat de americancă la tie-break. Americanca a început mai bine setul 2, în care a condus cu 2-0, însă românca a avut o revenire puternică și și-a adjudecat setul cu 6-4. Începutul setului 3 a fost echilibrat. După 2-2, Halep a trecut la conducerea partidei și a câștigat decisivul cu 6-3.

Românca a obținut 250.000 de lire sterline și 430 de puncte WTA pentru accederea în sferturi de finală, unde o va întâlni pe jucătoarea germană Angelique Kerber, nr. 4 mondial.

Kerber, câștigătoare a titlului la Australian Open anul acesta, are un bilanț defavorabil în întâlnirile cu Halep, având o singură victorie, față de trei ale româncei.

Credeţi că se vor înmulţi atacurile urşilor în România?

Observator » Sport » Bravo, Simona Halep! Jucătoarea de tenis s-a calificat în sferturi de finală la Wimbledon