Foto Champions League: Villarreal – Liverpool 2-3. "Cormoranii" le-au spulberat speranțele spaniolilor în doar 12 minute

A fost o semifinală spectaculoasă de UEFA Champions League. Liverpool a învins Villarreal cu 2-3, după ce spaniolii reușiseră să dea două goluri și să egalizeze tabela. Astfel, echipa antrenată de Jurgen Klopp va merge în finala competiției.

la 03.05.2022, 23:52

fotografie de la meciul Villarreal – Liverpool 2-3
Villarreal – Liverpool 2-3. "Cormoranii" le-au spulberat speranțele spaniolilor în doar 12 minute - DPA Images / Adam Davy via HEPTA

Liverpool a câștigat returul cu Villarreal, 3-2, și este prima finalistă a ediției 2021/2022 din UEFA Champions League. Scorul la general este 5-2 în favoarea "cormoranilor".

În prima manșă, Liverpool a câștigat fără mari emoții pe Anfield, chiar dacă golurile au fost înscrise abia în repriza secundă. În minutul 53, Estupinan și-a deviat mingea în proprie poartă, după șutul expediat de Jordan Henderson. "Cormoranii" au lovit din nou peste numai două minute, prin Sadio Mane.

Villarreal a avut un traseu fabulos până în acest punct al competiției, iar fanii sperau că va încerca să producă un nou "șoc" în această seară. În optimi, trupa lui Unai Emery a eliminat Juventus, apoi în sferturi a trecut de Bayern Munchen.

De cealaltă parte, Liverpool a învins până acum Inter și Benfica, în fazele eliminatorii din UEFA Champions League.

Villarreal – Liverpool | Echipele de start

Villarreal: Gero Rulli; Raúl Albiol, Pau Torres, Juan Foyth, Pervis Estupiñán, Dani Parejo, Étienne Capoue, Francis Coquelin, Giovani Lo Celso, Gerrard Moreno, Dia

Antrenor: Unai Emery

Liverpool: Alisson; Alexander Arnold, Konate, Van Dijk, Robertson; Keita, Fabinho, Thiago; Salah, Mane and Diogo Jota

Antrenor: Jurgen Klopp

Propunere: plimbările cu bicicleta în pădure, doar cu acordul proprietarului pădurii. Sunteţi de acord?

Observator » Sport » Champions League: Villarreal – Liverpool 2-3. "Cormoranii" le-au spulberat speranțele spaniolilor în doar 12 minute