David Popovici a câştigat medalia de aur în proba de 200 m liber, sâmbătă, la Campionatele Europene de înot în bazin scurt (25 de metri) de la Kazan (Rusia), cu timpul de 1 min 42 sec 12/100.

la 06.11.2021, 21:59

Popovici a încheiat proba cu timpul 1:42.12, nou record naţional. Pe locul doi s-a clasat olandezul Luc Kroon (1:42.20), iar pe trei a terminat tot un olandez, Stan Pijnenburg (1:42.51).

De la ora 19.09, Popovici va concura şi în semifinale la 100 m liber, fază în care este calificat şi Robert Glinţă. Glinţă a obţinut două medalii la Kazan: argint la 100 m spate şi bronz la 50 m spate.

În curs de actualizare.

Observator » Sport » Înot: David Popovici a câştigat medalia de aur în proba de 200 m liber, la Europenele în bazin scurt