Ministrul Tineretului şi Sportului, Eduard Novak, câştigător al medaliei de argint la urmărire individuală 4000 m, la Jocurile Paralimpice, a declarat că acest succes este pentru el “ceva fantastic”, notează news.ro.

la 27.08.2021, 10:46

- Mediafax Foto / Hepta

“Mulţumesc tuturor. E ceva fantastic. Nu-mi vine să cred ce se întâmplă”, a spus Novak după ceremonia de decernare a medaliilor. Novak a fost felicitat pentru acest succes de scrimera Ana-Maria Popescu, medaliată cu argint la Jocurile Olimpice de la Tokyo. “Eduard Novak aduce prima medalie pentru delegaţia României, argint în proba de urmărire C4 pe pistă. Felicitări”, a scris Ana Maria Popescu pe Facebook, menţionându-i şi pe ceilalţi sportivi români care concurează astăzi la Tokyo.

Eduard Novak a obţinut, vineri, medalia de argint în proba de urmărire individuală 4000 m din cadrul concursului de ciclism de la Jocurile Paralimpice de la Tokyo. În finală, Novak l-a înfruntat pe slovacul Jozef Metelka, care a câştigat aurul.

Novak mai are în palmares trei medalii la Jocurile Paralimpice, la ediţiile trecute ale competiţiei: aur în 2012, la Londra (ciclism - urmărire individuală, categoria C4), argint, în 2008, la Beijing (ciclism - contratimp, cat. LC2) şi la Londra, în 2012 (ciclism - contratimp, cat. C4). De asemenea, în 2016, la Rio de Janeiro, România şi-a trecut în palmares o medalie de brornz obţinută de Alex Bologa la judo nevăzători - cat. 60 kg.

Propunere: plimbările cu bicicleta în pădure, doar cu acordul proprietarului pădurii. Sunteţi de acord?

Observator » Sport » Eduard Novak, după ce a câştigat medalia de argint la Tokyo: "Este ceva fantastic. Nu-mi vine să cred" / Ministrul, felicitat de Ana-Maria Popescu