Olanda - Romania 4-0/ "Tricolorii", macelariti pe "Amsterdam Arena"

Nationala de fotbal a Romaniei a fost surclasata de Olanda, scor 4-0, intr-un meci contand pentru preliminariile Campionatului Mondial din Brazilia 2014. Van der Vaart (12), Van Persie cu o"dubla"(56 si 65-11m) si Lens(90) au marcat golurile care au stabilit definitiv castigatoarea grupei de calificare.

de Bogdan Chiritescu

la 27.03.2013 , 00:20

Olanda - Romania 4-0

Cu o echipa total schimbata fata de meciul cu Ungaria, nationala antrenata de Victor Piturca spera sa obtina un rezultat pozitiv la Amsterdam. "Tricolorii" au inceput destul de curajos partida si au ratat prima ocazie prin Bogdan Stancu care a fost tradat de preluare, iar portarul Vermeer a prins cu siguranta.

Imediat dupa aceasta faza, gazdele au trecut la conducerea jocului, ratand ocazie dupa ocazie. Defensiva noastra a rezistat pana in minutul 12, atunci cand Razvan Rat a fost deposedat dupa o greseala in flancul stang, iar batavii au ajuns rapid in marginea careului, de unde Van der Vaart a punctat cu un sut plasat cu dreptul, trimis pe jos.

"Tricolorii" au ratat cea mai mare sansa de gol a primei reprize in minutul 37, prin Adi Popa. Jucatorul Stelei a tras pe jos, la coltul lung, din coltul careului de 11 metri, dar portarul Vermeer a atins-o cu varfurile degetelor si a deviat-o pe langa bara. A fost si ultima ocazie importanta a primei reprize.

In partea a doua, jocul a decurs dupa acelasi scenariu, iar gazdele au reusit sa-si dubleze avantajul prin Van Persie, in minutul 56. Din acel moment, Romania nu a mai contat in atac. Jucatorul lui Manchester United a reusit "dubla" din lovitura de la 11 metri, in minutul 56. In ultimul minut de joc, Lens a dus scorul la 4-0, cu un gol marcat cu lejeritate, din cativa metri.

Nationala Romaniei a primit opt goluri din dubla cu batavii si acum se va lupta pentru locul doi cu Ungaria si Turcia, care au remizat intr-un alt meci grupei, scor 1-1.

"Tricolorii" vor disputa urmatorul meci oficial pe 6 septembrie, pe teren propriu impotriva Ungariei. Patru zile mai tarziu, vor primi vizita Turciei.

Olanda: Vermeer - Janmaat, De Vrij, Martins Indi, Blind - De Guzman (Maher '73), Strootman, Van der Vaart (Clasie '80) - Lens, Van Persie (De Jong '86), Robben. Selectioner: Louis van Gaal.

Romania: Pantilimon - Tamas, Chiriches, Gardos, Rat - Bourceanu, Pintilii - Ad. Popa (Torje '63), Grozav (Mutu '68), Tanase (Chipciu '60) - B. Stancu. Selectioner: Victor Piturca.