Selecţionata Portugaliei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după un meci spectaculos împotriva echipei Elveţiei, încheiat cu scorul de 6-1 (2-0), marţi seara, pe Lusail Stadium din Al Daayen, în ultimul meci din optimile de finală.

la 06.12.2022, 23:05

Portugalia-Elveția 6-1, la Campionatul Mondial. Victorie categorică pentru portughezi, care vor întâlni Marocul în sferturi - Profimedia

Cristiano Ronaldo a fost rezervă în ultimul meci din optimile Cupei Mondiale din Qatar, intrând abia în minutul 73. Omul meciului a fost fără îndoială Gonçalo Ramos, titular în locul lui Ronaldo, care a marcat un hat-trick la debutul său la Cupa Mondială.

Lusitanii, de neoprit

Portugalia nu a lăsat nici o clipă garda jos şi, chiar dacă nu a început cu starul Cristiano Ronaldo titular, a fost de neoprit. Lusitanii au condus cu 2-0 la pauza prin golurile marcate de Goncalo Ramos (min. 17) şi Pepe (min. 33), iar după pauză au mai marcat de patru ori. Goncalo Ramos a reuşit hat-trick-ul cu alte două goluri, în minutele 51 şi 67, Raphael Guerreiro a înscris în minutul 55, iar Rafael Leao a închis tabela în minutul 90+2. Golul elveţienilor a venit în minutul 58, marcat de Manuel Akanji.

PORTUGALIA: Diogo Costa - Dalot, Pepe, Ruben Dias. Guerreiro - Bernardo Silva (Ruben Neves 81), Carvalho, Otavio (Vitinha 74) - Bruno Fernandes, Goncalo Ramos (Horta 74), Joao Felix (Cristiano Ronaldo 74). SELECŢIONER: Fernando Santos

ELVEŢIA: Sommer - Fernandes, Akanji, Schar (Comert 46), R. Rodriguez – Freuler (Zakaria 54), Xhaka - Shaqiri, Sow (Seferovic 54), Vargas (Okafor 66) – Embolo (Jashari 89). SELECŢIONER: Murat Yakin.

Observator » Sport » Portugalia-Elveția 6-1, la Campionatul Mondial. Victorie categorică pentru portughezi, care vor întâlni Marocul în sferturi