Naţionala de handbal a României a obţinut prima victorie la Jocurile Olimpice de la Rio, miercuri, contra vicecampioanei din 2012 Muntenegru, scor 25-21, şi speră din nou la calificarea în sferturile de finală ale competiţiei.

După două înfrângeri dezamăgitoare cu Angola şi Brazilia, elevele lui Tomas Ryde îşi jucau miercuri ultima şansă de calificare în sferturi, contra Muntenegrului, cu care au terminat la egalitate în luna aprilie în turneul preolimpic.

Meciul a început echilibrat, fiecare echipă conducând pe rând în prima repriză, însă jocul superb al Cristinei Neagu şi paradele Paulei Ungureanu au făcut diferenţa şi am intrat în avantaj la pauză, scrie ziare.com.

În partea a doua, muntenegrencele s-au apropiat la un gol, dar handbalistele noastre nu au mai căzut fizic, ca în meciul foarte slab cu Brazilia, reuşind să apese şi mai mult pe acceleraţie. Manea, Chiper şi mai ales Cristina Neagu au purtat România către prima victorie la aceste Jocuri Olimpice.

După această victorie, România este la egalitate de puncte cu Norvegia, două, care are un meci aparent facil contra Angolei, miercuri seară. Spania, Brazilia şi Angola au câte 4 puncte. Angola a rămas, surprinzător, singura echipă neînvinsă în acest moment. În schimb, Muntenegru este ca şi eliminată din competiţie, cu trei înfrângeri.

V-aţi donat mobila, hainele sau electrocasnicele pe Facebook?

Observator » Sport » RIO 2016: România a învins Muntenegru la handbal feminin şi speră la sferturile de finală