Robert Glinţă şi David Popovici s-au calificat în semifinalele Mondialelor de la Budapesta
Înotătorii români Robert Glinţă şi David Popovici s-au calificat, duminică, în semifinalele probelor de 100 m spate, respectiv 200 m liber, la Campionatele Mondiale de nataţie de la Budapesta.
![](https://img.observatornews.ro/0/2022/6/19/475530/profimedia-0623366309-ac9b9b4e.jpg?w=1200)
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Robert Glinţă a concurat în seria a şasea la 100 m spate şi a fost cronometrat cu timpul de 53 sec 86/100, al 13-lea din serii. El va evolua în prima (ora 19:18) sau a doua semifinală (ora 19:23).
La prima sa participare la un Campionat Mondial de seniori în bazin olimpic, David Popovici a reuşit la 200 m liber cel mai bun timp din serii, 1 min 45 sec 18/100, fiind cu 61/100 mai rapid decât următorul clasat, sud-coreeanul Sunwoo Hwang. Semifinalele sunt programate duminică de la ora 20:14 şi 20:20.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰