Selecţionata României a fost învinsă de naţionala Muntenegrului cu scorul 1-0, în etapa a opta a grupei E. Naționala a ratat astfel orice șansă de calificare la Cupa Mondială din 2018.

Golul care a scos România din cursa pentru Cupa Mondială a fost marcat de Jovetic, în minutul 75, cu o lovitură cu capul. În minutul 30, un gol înscris de muntenegreni a fost anulat pentru o poziţie de ofsaid a lui Vesovic.

Cosmin Moți în meciul pe care România l-a pierdut cu Muntenegru, scor 1-0

Componența celor două echipe

Muntenegru: Petkovic - Marusic, Savic, Tomasevic, Stojkovic - Ivanic (Mugosa '70), Vukcevic - Jankovic (Jovovic '84), Jovetic, Vesovic - Beciraj (Zverotic '90+2). Selecţioner: Ljubisa Tumbakovic

România: Tătăruşanu - Benzar, Chiricheş, Moţi, Toşca - Găman (Hanca '81), Marin (Stanciu '64) - Chipciu, Maxim, Stancu - Andone (Băluţă '64). Selecţioner: Christoph Daum

Cartonaşe galbene: Vesovic '54, Beciraj '85, Stojkovic '90 / Chipciu '34, Moţi '85

Meciul a fost arbitrat de scoţianul Craig Thomson, ajutat de asistenţii David McGeachie şi Alan Mulvanny, iar al patrulea oficial a fost Kevin Clancy. Observator de arbitri a fost rusul Nikolai Ivanov, iar delegat de joc Kris Bellon din Belgia.

Adio, Cupa Mondială!

În urma înfrângerii cu Muntenegru, reprezentativa României ocupă locul 4 în grupa E de calificare la CM-2018.