Echipajul feminin al României de 8+1 a obţinut, duminică, medalia de aur la Campionatul Mondial de la Sarasota.

Echipajul feminin al României de 8+1 a obţinut, duminică, medalia de aur la Campionatul Mondial de la Sarasota, iar delegaţia tricoloră încheie competiţia cu două distincţii, ambele de aur.

Echipajul României, format din sportivele Ioana Vrînceanu, Viviana-Iuliana Bejinariu, Mihaela Petrilă, Iuliana Popa, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu, Adelina Boguş, Laura Oprea şi Daniela Druncea a încheiat cursa cu timpul de 6:06.40 minute, obţinând astfel medalia de aur.

Pe podium au mai urcat Canada (6:07.09) şi Noua Zeelandă (6:07.27).

Tot duminică, în finala similară masculină, echipajul României s-a clasat pe locul 5 (5:31.41 minute).

Medalia de aur obţinută de echipajul feminin de 8+1 este a doua pentru România, după cea de aur câştigată la dublu vâsle feminin categorie uşoară (Ionela-Livia Lehaci şi Gianina-Elena Beleagă).

Şase echipaje tricolore au participat la CM din SUA.

La precedenta ediţie a Campionatului Mondial, în 2015, cea mai bună performanţă a României a fost locul 7.

Observator » Sport » România obține o nouă MEDALIE DE AUR la CM de canotaj! Fetele de la 8+1 au urcat pe prima treaptă a podiumului la Sarasota