Simona Halep a fost învinsă în finala turneului de tenis de la Cincinnati, din Statele Unite. Jucătoarea spaniolă Garbine Muguruza a obținut o victorie categorică, 2-0 la seturi. Românca a pierdut astfel șansa de a deveni numărul 1 mondial.

Simona Halep a pierdut cu 1-6, 0-6 în fața jucătoarei spaniole. Românca rămâne astfel, în continuare, pe locul al doilea în clasamentul WTA. E pentru a treia oară când Simona Halep ratează șansa de a deveni numărul 1 mondial.

Update 22.07: Victorie categorică pentru jucătoarea spaniolă, a luat ultimul punct la 0. E 6-0 în setul doi, finala e câștigată de Muguruza.

Update ora 22.02: Muguruza a luat un nou break, în doar 2 minute, pe serviciul Simonei. E 5-0 în setul 2.

Update ora 22.00: Muguruza conduce cu 4-0 în setul 2, după un punct extrem de disputat, pe serviciul său.

Update ora 21.45: Garbine Muguruza conduce deja cu 3-0 în setul 2, după ce a reușit al doilea break pe serviciul Simonei Halep.

Update ora 21.38: Jucătoarea spaniolă a început bine și setul al doilea, conduce cu 1-0.

Update ora 21.34: Primul set s-a încheiat în favoarea adversarea Simonei Halep. Garbine Muguruza l-a câștigat cu 6-1.

Simona Halep s-a calificat după ce a învins-o cu scorul de 6-2, 6-1, pe americanca Sloane Stephens, locul 151 WTA. Halep este pentru a treia oară în acest an la o victorie de locul 1 WTA, după ce a ratat oportunităţi similare în finala de la Roland Garros şi în sferturile de finală de la Wimbledon.

Adversara lui Halep, spaniola Garbine Muguruza, locul 6 WTA, a trecut, în semifinale, cu scorul de 6-3, 6-2, de actualul lider WTA, jucătoarea cehă Karolina Pliskova.

Halep și Muguruza s-au mai întâlnit de trei ori, Muguruza câştigând de două ori, în 2014, în turul al doilea al turneului de la Wuhan, scor 2-6, 6-2, 6-3, şi în 2015, în Fed Cup, scor 6-4, 6-3. Halep are ultima victorie, în 2015, în optimi, la Stuttgart, scor 3-6, 6-1, 6-3.

Câştigătoarea turneului primeşte 522.450 de dolari şi 900 de puncte WTA, iar finalista 260.970 de dolari şi 585 puncte WTA.

În acest moment, diferenţa dintre Pliskova şi Halep în clasamentul WTA este de cinci puncte.

35 de lei kilogramul de carne de miel înainte de Paşte. Consideraţi preţul acceptabil?

Observator » Sport » Simona Halep a pierdut finala turneului de la Cincinnati și a ratat șansa de a deveni numărul 1 mondial