Rusoaica Maria Şarapova, locul 146 WTA, beneficiară a unui wild card, s-a calificat în optimile de finală ale US Open, după ce a învins-o, vineri, cu scorul de 7-5, 6-2, pe americanca Sofia Kenin, locul 139 WTA, informează News.ro

Şarapova s-a impus după un meci care a durat o oră şi 42 de minute.

Sportiva din Rusia, care profită de traseul favoritei secunde, după ce a eliminat-o pe Simona Halep în primul tur, va evolua în faza următoare cu letona Anastasija Sevastova, locul 17 WTA.

Pe aceeaşi jumătate a tabloului, spaniola Garbine Muguruza, locul 3 WTA, a învins-o, vineri, cu scorul de 6-1, 6-1, pe sportiva Magdalena Rybarikova, locul 32 WTA. Mugurzua are parte de un meci dificil în optimi, cu Petra Kvitova din Cehia, locul 14 WTA, care a depăşit-o, cu 6-0, 6-4, pe Caroline Garcia din Franţa, locul 19 WTA.

Venus Williams, locul 9 WTA, a ajuns şi ea în optimi, după 6-3, 6-4, cu Maria Sakkari din Grecia, locul 95 WTA. În partida următoare, Williams va evolua cu spaniola Carla Suarez Navarro, locul 35 WTA.

Într-un alt meci din optimi se vor întâlni americanca Sloane Stephens, locul 83 WTA, şi germana Julia Goerges, locul 33 WTA.

Sursă: News.ro

Vi s-a întâmplat să vă plătiţi vacanţa şi să fie anulată în ultima clipă?

Observator » Sport » ŞARAPOVA revine în forţă! Rusoaica s-a calificat în optimile de finală ale US Open