Ilie Năstase a fost evacuat de forţele de ordine de pe terenul din Mamaia unde se joacă partida de Fed Cup dintre România şi Marea Britanie. Căpitanul nejucător al tricolorelor a protestat în setul al doilea al meciului dintre Sorana Cîrstea şi Johana Konta, arbitrul de scaun i-a dat un avertisment pentru nerespectarea conduitei şi forţele de ordine l-au condus la vestiare.

UPDATE 16:55 - Ilie Năstase a fost eliminat definitiv de către arbitrul principal al întâlnirii de Fed Cup dintre România şi Marea Britanie. Astfel, căpitanul nejucător al României nu va mai intra n arenă duminică, în ultima zi a disputei.

Scorul era 2-6, 2-1 în momentul acestui incident. Sorana a reuşit un break în game-ul următor, conducea cu 3-1, când adversara ei a început să plângă şi a refuzat să mai joace, acuzând că este jignită de spectatori.

Simona Halep a vorbit la microfon şi a rugat spectatorii să se calmeze. Konta şi membrii delegaţiei Marii Britanii au mers la vestiare, la fel şi româncele.

Partida s-a reluat după 10 minute, Monica Niculescu luând locul pe bancă, în locul lui Ilie Năstase.

Johanna Konta a învins-o pe Sorana Cîrstea cu 6-2, 6-3, sâmbătă, la Tenis Club IDU din Mamaia, şi a egalat scorul în meciul dintre echipele României şi Marii Britanii, 1-1, în barajul pentru Grupa Mondială II a Fed Cup.

Konta (25 ani), numărul 7 mondial, s-a impus după o oră şi 26 de minute de joc efectiv, în faţa Soranei Cîrstea (27 ani, 62 WTA), care a înlocuit-o sâmbătă pe Irina Begu, care a acuzat o contractura musculară.

Simona Halep, locul 5 WTA, a învins-o, sâmbătă, cu scorul de 6-4, 6-1, pe Heather Watson, locul 113 WTA, în primul meci al întâlnirii de FedCup dintre România şi Marea Britanie.

Observator » Sport » SCANDAL IMENS la meciul de tenis România - Marea Britanie, de la Mamaia. Ilie Năstase a fost evacuat de pe teren