Video Simona Halep - Amanda Anisimova 6-2, 6-4, în sferturi la Wimbledon. Halep se califică în semifinale

Simona Halep, locul 18 mondial şi cap de serie 16, s-a calificat, miercuri, în semifinalele turneului de grand slam de la Wimbledon.

la 06.07.2022, 18:08

UPDATE Elena Rîbakina, adversara Simonei Halep în semifinale la Wimbledon

Jucătoarea din Kazahstan Elena Rîbakina, locul 23 WTA şi cap de serie 17, s-a calificat, miercuri, în semifinalele turneului de la Wimbledon, fază în care o va întâlni pe Simona Halep. Rîbakina a trecut în sferturi de sportiva australiană Ajla Tomljanovic (Australia), locul 44 WTA, scor 4-6, 6-2, 6-3, într-o oră şi 51 de minute.

Halep a învins-o în sferturi pe americanca Amanda Anisimova

Halep a învins-o în sferturi pe americanca Amanda Anisimova, locul 25 mondial şi cap de serie 20, scor 6-2, 6-4. Meciul a durat o oră şi trei minute. Românca s-a impus după ce a făcut break de două ori în primul set şi de două ori în al doilea. În plus, ea a reuşit trei aşi. Anisimova a făcut break în setul doi, când scorul a devenit 5-3. În faza următoare, românca o va întâlni pe câştigătoarea meciului Ajla Tomljanovic (Australia), locul 44 WTA – Elena Rîbakina (Kazahstan), locul 23 WTA şi cap de serie 17.

Cealaltă semifinală le va avea protagoniste pe sportiva tunisiană Ons Jabeur, numărul 2 mondial şi cap de serie 3, şi germana Tatjana Maria, locul 103 WTA. Jucătoarele calificate în semifinale îşi asigură un premiu de 535.000 de lire sterline. Halep a câştigat turneul în 2019. Deţinătoarea trofeului este Ashleigh Barty.

Simona Halep - Amanda Anisimova 6-2, 6-4

Set 2

6-4: Halep îşi face serviciul, câştigă "la avantaj" şi se califică în semifinale.

5-4: Anisimova revine spectaculos şi este la doar un game distanţă de a egala.

5-3: Anisimova reuşeşte break-ul după un game extrem de disputat.

5-2: Anisimova îşi face serviciul şi mai câştigă un game.

5-1: Halep câştigă "la zero" acest game şi e la un singur pas de calificarea în semifinale.

4-1: Simona defilează pur şi simplu în această partidă şi se apropie de o victorie uriaşă în sferturi, la Wimbledon.

3-1: Halep este de neoprit. Simona îşi face serviciul şi se menţine confortabil la conducerea partidei.

2-1: Simona reuşeşte break-ul şi preia conducerea setului.

1-1: Halep revine entuziasmant şi câştigă "la zero" acest game.

0-1: Setul pare că repeta acelaşi tipar ca primul. Anisimova câştigă primul game.

Set 1

6-2: Simona Halep câştigă primul set al confruntării cu Anisimova.

5-2: Anisimova îşi face serviciul şi prelungeşte setul.

5-1: La finele unui game extrem de disputat, decis la avantaj, Simona se apropie la un singur game de câştigarea setului.

4-1: După un start ezitant, Simona se îndreaptă vertiginos spre câştigarea primului set.

3-1: Simona Halep pare că a preluat autoritar conducerea partidei şi se distanţează de Anisimova.

2-1: Halep preia conducerea setului după ce reuşeşte primul său break în meci.

1-1: Simona Halep revine şi egaleză rapid.

0-1: Anisimova câştigă primul game pe serviciul Simonei

Halep va evolua pe terenul central, de la ora 15.30, în compania sportivei americane Amanda Anisimova, locul 25 mondial şi cap de serie 20. Simona Halep şi Anisimova au mai fost adversare de trei ori: în 2019 şi în 2020 la Roland Garros (victorie Anisimova în 2019 şi victorie Halep în 2020) şi în 2022 în sferturi la Bad Homburg (victorie Halep).

Prin accederea în sferturile de finală la Wimbledon, Simona Halep şi-a asigurat un premiu de 310.000 de lire sterline. Jucătoarele calificate în semifinale îşi asigură un premiu de 535.000 de lire sterline. Halep a câştigat turneul în 2019. Deţinătoarea trofeului este Ashleigh Barty.

Observator » Sport » Simona Halep - Amanda Anisimova 6-2, 6-4, în sferturi la Wimbledon. Halep se califică în semifinale