Pliskova - Halep, la Australian Open. Simona Halep, locul 1 WTA, luptă în sferturi la Australian Open, împotriva cehoaicei Karolina Pliskova.

Simona Halep, locul 1 WTA, s-a calificat în semifinale la Austrlian Open, după ce a trecut de Karolina Pliskova, locul 6 WTA, scor 6-3, 6-2.

În semifinală o va întâlini pe Angelique Kerber.

Update ora 8:15 - Scor final: Simona Halep - Karolina Pliskova 6-3, 6-2! Românca se califică, în premieră, în semifinale la Australian Open.

Update ora 7:55 - SET SIMONA HALEP, 6-3. Simona Halep câștigă primul set, revenind de la 0-3. Halep returnează excelent și domină fiecare schimb.

În setul doi, Simona Halep conduce cu 3-0.

Update ora 7:35 - Simona Halep conduce cu 4-3 în primul set. Joacă perfect, ajunge la toate mingile, returnează din orice poziție!

LIVE VIDEO AICI

Pliskova - Halep, la Australian Open. Karolina Pliskova va lupta cu Simona Halep, după ce a învins-o, luni pe compatrioata ei Barbora Strycova.

Simona Halep conduce cu scorul de 5-1 în întâlnirile directe cu Pliskova. Românca a învins-o ultima oară pe sportiva cehă în 2017, în semifinalele French Open, cu scorul de 6-4, 3-6, 6-3.

Pliskova - Halep, la Australian Open LIVE VIDEO AICI

Cine va fi adversara din semifinale

Germana Angelique Kerber, locul 16 WTA şi cap de serie numărul 21, a învins-o, miercuri, cu scorul de 6-1, 6-2, în 51 de minute, pe americanca Madison Keys, locul 20 WTA şi cap de serie numărul 17, calificându-se în semifinalele Australian Open.

Kerber este pentru a doua oară în penultimul act la Melbourne, după ce a câştigat ediţia din 2016. În acelaşi an, Kerber s-a impus şi la US Open.

În faza următoare, ea va evolua cu învingătoarea din meciul Simona Halep, locul I WTA, şi sportiva cehă Karolina Pliskova, locul 6 WTA şi cap de serie numărul 6.

În cealaltă semifinală se vor întâlni daneza Caroline Wozniacki, locul 2 WTA, şi jucătoarea belgiană Elise Mertens, locul 37 WTA.

Credeţi că lucraţi sub calificarea dumneavoastră la locul de muncă?

Observator » Sport » Simona Halep, în premieră, în semifinale la Australian Open! Românca a zdrobit-o pe Pliskova cu 6 - 3, 6 - 2