Sorana Cîrstea merge mai departe la turneul Miami Open. Sportiva româncă, de pe locul 74 WTA, s-a calificat, vineri, în 16-imile de finală ale turneului de categorie WTA 1000 de la Miami, trecând în turul doi de favorita 5, sportiva franceză Caroline Garcia (4 WTA).

la 25.03.2023, 11:54

Sorana Cîrstea, calificare fabuloasă în 16-imile Miami Open. Românca o va întâlni în faza următoare pe sportiva din Cehia Karolina Muchova - Profimedia Images

Cîrstea s-a impus cu scorul de 6-2, 6-3, într-o oră şi 17 minute. Sorana Cîrstea a trecut de Caroline Garcia şi în urmă cu nouă zile, în optimile de la Indian Wells.

La Miami Open, românca o va întâlni în faza următoare pe sportiva din Cehia Karolina Muchova, numărul 55 mondial.

Prin calificarea în 16-imi, Cîrstea şi-a asigurat un premiu de 55.770 de dolari şi 65 de puncte, potrivit news.ro.

Observator » Sport » Sorana Cîrstea merge mai departe la Miami Open, după ce a învins-o în două seturi pe Caroline Garcia, locul 4 WTA