CFR Cluj a încheiat la egalitate cu Steaua Bucureşti, scor 1-1 (0-1), duminică, pe stadionul 'Dr Constantin Rădulescu', într-un meci din etapa a 22-a Ligii I de fotbal. Alibec a marcat şi a fost eliminat la primul meci oficial pentru Steaua, care rămâne pe locul doi, la patru puncte în urma Viitorului.

Steaua a înscris prima prin Denis Alibec, care, la primul său meci pentru echipa antrenată de Laurenţiu Reghecampf, a transformat în minutul 16 un penalty obţinut tot de el. Ciprian Deac, revenit la formaţia clujeană, a adus egalarea în minutul 58.

Gazdele nu au avut ocazii clare în prima jumătate de oră, dar au obţinut un penalty în minutul 32, pentru un presupus fault asupra lui Larie. Nascimento a executat slab lovitura de la 11 metri, apărată de Florin Niţă.

Alibec a văzut al doilea cartonaş galben în minutul 43, pentru o simulare. Atacantul luase primul galben pentru proteste.

CFR a început mult mai bine actul secund, impulsionată de avantajul numeric, şi a egalat în minutul 58, prin Ciprian Deac.

Harlem Gnohere, intrat în repriza secundă, putea înscrie în minutul 70, la primul său meci pentru Steaua. Deac şi-a lăsat echipa în zece oameni în minutul 71, când a primit al doilea galben, pentru proteste.

În clasament, Steaua este pe locul 2, cu 41 puncte, la patru lungimi de liderul Viitorul. CFR are 31 puncte şi se află pe poziţia a 7-a.

CFR 1907 Cluj - FC Steaua Bucureşti 1-1 (0-1), stadion 'Dr. Constantin Rădulescu' - Cluj-Napoca

Au marcat: Ciprian Deac (58), respectiv Denis Alibec (16 penalty)

Cartonaşe roşii: Denis Alibec (Steaua, 43), Ciprian Deac (CFR, 71)

Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi); arbitri asistenţi: Mircea Orbuleţ (Bucureşti), Daniel Mitruţi (Craiova); arbitru de rezervă: Ionuţ Coza (Cernica)

Vi s-a întâmplat să fiţi hărţuiţi într-un teambuilding?

Observator » Sport » Steaua a pierdut două puncte în lupta pentru primul loc în Liga 1, după meciul de la Cluj, cu CFR. Alibec, gol şi eliminare