Supercupa Europei: Manchester City - Sevilla 1-1, 5-4 la penalty-uri. Câștigătoarea Champions League s-a impus în fața câștigătoarei Europa League la penalty-uri, după ce Gudelj a tras în bară. Pentru Manchester City este prima Supercupă europeană câștigată din istorie.

la 17.08.2023, 00:27

Supercupa Europei: Manchester City - Sevilla - Profimedia

Sevilla a deschis scorul în minutul 25 prin marocanul En-Nesyri, la centrarea lui Acuna. Câștigătoarea Europa League a intrat în avantaj la pauză. La scurt timp după reluarea partidei, Sevilla are o ocazie uriașă pe care o ratează marcatorul primului gol.

Câștigătoarea decisă la penalty-uri

Bucuria avantajului a fost însă de scurtă durată. În minutul 63, cetățenii marchează prin Palmer, după o pasă perfectă a lui Rodri. Marocanul En-Nesyri mai ratează o ocazie în minutul 64, când a scăpat singur cu portarul brazilian Ederson.

După cele 90 de minute regulamentare, câștigătoarea s-a decis la penalty-uri. La loviturile de departajare, pentru Manchester City au marcat Haaland, Alvarez, Kovacic, Grealish, Walker. Pentru FC Sevilla, deţinătoarea trofeului Europa League, au marcat Ocampos, Rafa Mir, Rakitic şi Montiel. Gudelj a decis câștigătoarea, după ce a tras în bară.

Echipele de start: Manchester City: 31. Ederson - 2. Kyle Walker (căpitan), 25. Manuel Akanji, 24. Josko Gvardiol, 6. Nathan Ake - 8. Mateo Kovacic, 16. Rodri - 80. Cole Palmer, 47. Phil Foden, 10. Jack Grealish - 9. Erling Haaland. Antrenor: Pep Guardiola.

Rezerve: 18. Stefan Ortega, 33. Scott Carson - 3. Ruben Dias, 4. Kalvin Phillips, 5. John Stones, 14. Aymeric Laporte, 19. Julian Alvarez, 21. Sergio Gomez, 32. Maximo Perrone, 82. Rico Lewis, 52. Oscar Bobb, 87. James McAtee.

Sevilla FC: 13. Yassine Bounou - 16. Jesus Navas (căpitan), 22. Loic Bade, 6. Nemanja Gudelj, 19. Marcos Acuna - 8. Joan Jordan, 10. Ivan Rakitic - 5. Lucas Ocampos, 21. Oliver Torres, 17. Erik Lamela - Youssef En-Nesyri. Antrenor: José Luis Mendilibar.

Rezerve: 1. Marko Dmitrovic - 2. Federico Gattoni, 3. Adria Pedrosa, 4. Gonzalo Montiel, 7. Suso, 9. Rafa Mir, 11. Jesus Corona, 18. Djibril Sow, 24. Alejandro ''Papu'' Gomez, 27. Kike Salas, 28. Manuel Bueno, 26. Juanlu.

Partida s-a disputat pe stadionul Georgios Karaiskakis din Pireu (Grecia) și l-a avut la centru pe arbitrul francez Francois Letexier.

Ce alegeți de 1 Mai, grătar la pădure sau grătar la terasă?

Observator » Sport » Supercupa Europei: Manchester City - Sevilla 1-1, 5-4 la penalty-uri. Cetățenii au câștigat trofeul pentru prima dată