Tecău și Rojer, calificați în semifinalele turneului ATP de la s-Hertogenbosch
Perechea formată din tenismanul român Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer s-a calificat în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului ATP pe iarbă de la s-Hertogenbosch (Olanda), după victoria cu 7-6 (3), 7-6 (5) în fața cuplului Gilles Muller (Luxemburg)/Aisam-Ul-Haq Qureshi (Pakistan)
![](https://img.observatornews.ro/0/2015/6/11/154309/1434031745fce955fa.jpg?w=1200)
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Perechea formată din tenismanul român Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer s-a calificat în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului ATP pe iarbă de la s-Hertogenbosch (Olanda), după victoria cu 7-6 (3), 7-6 (5) în fața cuplului Gilles Muller (Luxemburg)/Aisam-Ul-Haq Qureshi (Pakistan)
Tecău și Rojer, semifinaliști atât la Australian Open (hard), cât și la Roland Garros (zgură), sunt principalii favoriți la dublu.
Perechea româno-olandeză și-a asigurat un cec de 8.450 euro și 90 puncte ATP, iar în penultimul act va întâlni cuplul croato-polonez Ivo Karlovic/Lukasz Kubot, care a beneficiat de retragerea australienilor Lleyton Hewitt/Matt Reid.
Horia Tecău are patru titluri la s-Hertogenbosch, în 2010 și 2012 alături de suedezul Robert Lindstedt, în 2013 alături de belarusul Max Mirnîi, iar în 2014 alături de Rojer. Horia a jucat și finala ediției din 2011 (alături de Lindstedt). Anul acesta, Tecău și Rojer au un singur titlu împreună, la Rotterdam.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰