Simona Halep, locul 5 WTA şi cap de serie numărul 3, a fost învinsă, miercuri, cu scorul de 3-6, 7-6 (7), 6-2, de jucătoarea britanică Johanna Konta, locul 11 WTA şi cap de serie numărul 10, în sferturile de finală ale Miami Open.

Halep a jucat foarte bine în primul set, pe care şi l-a adjudecat cu 6-3, după 41 de minute de joc.

În setul doi, jocul sportivei britanice, care este pregătită de fostul antrenor al lui Halep, belgianul Wim Fissette, s-a schimbat, devenind mult mai agresiv. Britanica a avut şansa de a face 4-0, însă în urma unei serii lungi de greşeli neforţate, scorul a devenit 3-3.

Meciul a continuat cu ghemuri mai lungi. Konta a ieşit din criză şi a condus cu 4-3, apoi Halep a reuşit două ghemuri la rând, cu break pentru 5-4.

Halep a servit pentru meci, dar Konta a făcut rebreak-ul, la a treia minge avută. A fost rândul româncei să aibă posibilitatea de 6-5, însă ea a ratat-o şi cu acelaşi scor a condus Konta. Jucătoarea din Constanţa a egalat la 6 şi setul a ajuns în tie-break, care a fost câştigat de Konta cu 9-7, după un set de o oră şi 11 minute.

În decisiv, jucătoarea română a pierdut cu 2-6.

Konta şi Halep au mai jucat o dată, în optimile de finală ale turneului de la Wuhan, ediţia 2015, când tot britanica s-a impus cu 6-3, 3-6, 7-5. Ele se vor întâlni şi la Mamaia, în partida România - Marea Britanie, din Fed Cup, programată în 22-23 aprilie.

Anul trecut, Halep a părăsit competiţia de la Key Biscayne în faza sferturilor de finală, iar în 2015 a obţinut cea mai bună performanţă, calificarea în semifinale.

Calificarea în sferturi este recompensată la Key Biscayne cu un premiu de 146.575 de dolari şi cu 215 puncte WTA.

Sursa: News.ro

Observator » Sport » Un nou EŞEC pentru Simona Halep! Românca a ratat calificarea în semifinale la Miami Open, după ce a avut minge de meci