Grecia a suspendat extrădarea lui Vladimir Plahotniuc. Fostul lider politic moldovean, anchetat și în România
Vladimir Plahotniuc, oligarhul moldovean acuzat că a orchestrat "furtul secolului", nu va mai fi extrădat în Republica Moldova pe 25 septembrie, așa cum era stabilit. Ministerul Justiției din Grecia a suspendat procedura şi, printre altele a invocat faptul că Plahotniuc este cercetat penal și în România pentru fals.
Oligarhul moldovean Vladimir Plahotniuc, aflat în închisoare în Grecia după ce a fugit din Republica Moldova, cere să fie extrădat cât mai repede la Chișinău. Anunțul vine la o zi după ce Ministerul Justiției din Grecia a decis suspendarea procedurii de extrădare, cu doar câteva zile înainte de alegerile parlamentare din Moldova, relatează Reuters.
"Aș dori să clarific anumite aspecte referitoare la informația vehiculată conform căreia Vladimir Plahotniuc ar fi refuzat extrădarea. Această informație este falsă. Domnul Plahotniuc a spus încă din prima zi că dorește să fie extrădat în Republica Moldova", a declarat avocatul său, Lucian Rogac, citat de agenția TASS.
Suspendare fără explicații, cu implicații politice majore
Potrivit procuraturii moldovene, autoritățile din Grecia au informat, prin Interpol, că procesul de extrădare a fost suspendat, fără a indica un motiv oficial. Premierul moldovean, Dorin Recean, a reacționat prompt şi a cerut ca justiția să își continue misiunea și să-l aducă pe Plahotniuc "încătușat acasă".
Surse din justiția elenă, citate de Reuters, susțin că motivul real al amânării este faptul că Plahotniuc este investigat și în România pentru fals și urmează să dea explicații unui procuror grec.
Avocații lui Plahotniuc acuză însă autoritățile moldovene că tergiversează în mod deliberat extrădarea. Predarea sa către Chișinău era programată pentru 25 septembrie, cu doar trei zile înainte de scrutinul parlamentar.
Arestat la Atena, cu multiple identități false
Vladimir Plahotniuc a fost reținut pe 21 iulie pe Aeroportul din Atena, în timp ce încerca să zboare spre Dubai. Autoritățile grecești au acționat în baza unei alerte Interpol, care preciza că oligarhul deține 16 pașapoarte, inclusiv unul mexican emis pe numele "Vito Perez Gonzalez", relatează Agerpres.
Odată cu el, a fost arestat și fostul deputat moldovean Constantin Țuțu, un cunoscut luptător de kickboxing, căutat în Rusia pentru implicare într-o rețea de trafic de droguri.
Plahotniuc, fost lider al Partidului Democrat în 2016 - 2019 și ulterior al Partidului Social-Democrat, este considerat capul rețelei din spatele deturnării a circa un miliard de dolari din trei bănci moldovenești în 2014. Suma reprezenta, la acea vreme, 12% din PIB-ul țării.
Acuzat de fraudă, spălare de bani, îmbogățire ilicită și conducerea unui grup infracțional internațional, Plahotniuc a părăsit Moldova în 2019 și a folosit mai multe identități false pentru a se ascunde.
Într-un mesaj recent, el a negat toate acuzațiile. Totodată, și-a îndemnat simpatizanții să se unească împotriva președintei Maia Sandu.
Înapoi la HomepagePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰