Antena LIVE

Curs valutar

Video

Nu mai sunt bani pentru plafonarea tuturor facturilor din primăvară. Românii vulnerabili vor primi carduri de energie

Doar consumatorii vulnerabili ar urma să mai beneficieze de sprijin la plata facturilor, după ce dispare plafonarea. E scenariul cel mai plauzibil, care s-ar putea aplica din primăvara anului viitor. Ajutorul va fi dat sub formă de carduri de energie. Autorităţile iau în calcul şi o prelungire a plafonării pentru toată lumea, pentru o scurtă perioadă de timp. Experţii spun însă că măsura nu mai poate fi susţinută din bani de la bugetul de stat.

De la 12.12.2024, 19:42
WhatsApp
Vezi și:

Doar iarna asta mai e în vigoare plafonarea din energie. Adică încă trei luni şi jumătate. Din 1 aprilie, piaţa devine una liberă. Mai multe scenarii sunt luate în calcul de autorităţi. 

Plafonarea facturilor la energie

Ar urma să primească sprijin la plata facturilor doar consumatorii vulnerabili, însă acest sprijin nu se va regăsi pe factură, ci vor fi emise carduri de energie. Aceste carduri vor fi încărcate, în aşa fel încât clienţii să-şi poată plăti cu ele facturile. 

"Peste tot în lume oamenii care au venituri mici sunt ajutaţi de stat", crede un român. "Probabil cei care au salariul minim pe economie", spune un altul. În prezent, pragul de venit e de 2.000 de lei. S-ar încadra la această sumă peste 2,5 milioane de români. 

Pe acelaşi subiect

Scenarii luate în calcul

"A fost o inechitate când preţurile au fost plafonate pentru toţi consumatorii casnici. Este normal şi firesc să ţintim astfel de ajutoare. Dacă trecem la carduri energetice, mă tem că tocmai acele categorii vulnerabile ar întâmpina cele mai mari dificultăţi", a declarat Mihnea Cătuţi, expert energie.

Un alt scenariu luat în calcul este ca, după martie 2025, să existe o perioadă de tranziţie în care plafonarea să continue pentru toată lumea. Experţii spun că asta n-ar duce decât la haos. 

"Astăzi, preţurile la energie au revenit într-un gen de normalitate. Nu cred că este necesară prelungirea actualei scheme. Cred că avem timp suficient să ne pregătim cu încetarea acestei scheme", a precizat Corneliu Bodea, Centrul Român de Energie.

Facturile la energie vor creşte

Un lucru e cert. De anul viitor, facturile vor creşte. "Presiunea de preţ va fi din ce în ce mai mare. Din cauza acelui fenomen în care compensările care trebuiau oferite către furnzori vin cu mari întârzieri. Vor căuta să îşi ia banii pe care nu i-au primit de la stat", adaugă Mihnea Cătuţi, expert energie.

"Se va situa între 1,1-1,2 ron pe kWh şi 1,5. Cred că 1,5 este o exagerare. Având în vedere plafoanele actuale, plafonul minim, este o diferenţă. E aproape dublu faţă de plafonul minim", mai spune Corneliu Bodea, Centrul Român de Energie.

În acest moment, kilowatt-ul în România este mai scump decât în Croaţia, Malta, Bulgaria şi Ungaria. De asemenea, plătim energia la preţuri apropiate de cele din Slovacia, Norvegia şi Suedia. 

Mădălina Chiţac

Mi-am dorit mereu să am locul ăla de muncă “ieșit din tipare”. Îmi plac oamenii și lucrurile palpitante, îmi place imprevizibilul și ineditul. Iar reporteria are din plin așa ceva. ...

plafonare facturi energie carduri de energie
Întrebarea zilei
V-a crescut salariul în ultimul an?

Da

Nu

*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰

Stiri Sportive Citește și
Localitatea de lângă București în care oamenii se mută pe capete. Arată ca...
Fanatik.ro
Publicat 09.03.2025
Iluzie optică virală | Doar un geniu poate găsi polițistul ascuns în această...
Gandul
Publicat 09.03.2025
Justin Trudeau, în lacrimi după o discuție aprinsă și plină de injurii cu Trump
Adevărul
Publicat 08.03.2025
Jurații Chefi la cuțite vorbesc cu emoție despre sărbătoritele zilei de 8...
A1
Publicat 07.03.2025
Horoscopul zilei de 10 martie 2025. Taurii lasă trecutul în spate. Află ce se...
CaTine
Publicat 09.03.2025
BREAKING NEWS / A murit celebrul astrolog Minerva! Gabriela Dima s-a stins din...
spynews.ro
Publicat 07.03.2025
Accident teribil în Germania: jucătorului român i-a fost amputat piciorul »...
GSP
Publicat 06.03.2025
Care sunt cele cinci țări din lume care nu pot fi cucerite? Geografia se află...
Click.ro
Publicat 08.03.2025
Cel mai bogat oraș din lume. Aici locuiesc 350.000 de milionari și 60 de miliardari
Useit
Publicat 08.03.2025
Concertele și spectacolele lunii martie! Ce mari artiști putem vedea
Money.ro
Publicat 06.03.2025
„Sute de ucraineni morți” și un avantaj clar pentru armata rusă, după ce...
libertatea.ro
Publicat 09.03.2025
Fanii Selenei Gomez au constatat că vocea ei a devenit mai monotonă și lipsită...
ZU
Publicat 09.03.2025
Mini tarte cu pastă de ciuperci și șuncă. Un aperitiv savuros
Hello taste
Publicat 08.03.2025
Supă cremă de morcovi și cartof dulce. Delicioasă și ușor de digerat
Deparinti
Publicat 09.03.2025
Hande Erçel a îmbrăcat o ținută demnă de podium. Vedeta s-a aflat printre...
Happy
Publicat 07.03.2025
Ramona Bădescu a vorbit despre planurile de nuntă! „Am pus totul la cale!”
BZI
Publicat 07.03.2025
Nouria Nouri, fosta soție a lui Daniel Iordăchioaie, și-a cunoscut actualul...
DIVA
Publicat 23.09.2024
Cât de eficiente sunt cremele cu colagen. Ce spune medicul dermatolog despre...
Medicool
Publicat 09.03.2025