Antena LIVE

Curs valutar

Video

Bătaie soră cu moartea cu invitaţi, paznici şi jandarmi, după un concert din Cluj. De la ce a pornit scandalul care a băgat un tânăr la ATI

Distracţia de la concert s-a încheiat pe masa de operaţie pentru un tânăr din Cluj Napoca. La ieşirea de pe stadion, acesta a intrat în scandal cu paznicii, apoi cu jandarmii chemaţi la intervenţie. Totul s-a transformat într-o încăierare generală, la care au luat parte mai mulţi tineri şi în care e greu să-ţi dai seamea cine e victima şi cine e agresorul. 

De la 17.03.2025, 16:50
WhatsApp
Vezi și:

"Nu! Nu ! Nu! Nu v-a făcut nimic! A vrut să îmi dea cheia! Dă-i drumu de aici! E iubitul meu!" Aşa s-a terminat concertul de la sala polivalentă din Cluj-Napoca pentru patru tineri. În urmă cu câteva ore, bărbatul din imagini se distra cu prietenii pe ritmurile DJ-ului jamaican Willy William. 

After party la Terapie Intensivă

Atmosfera s-a stricat la finalul concertului, puţin după ora două dimineaţa, atunci când petrecăreţii au vrut să plece acasă. Şi când, susţin ei, unul dintre ei ar fi fost îmbrâncit fără motiv de către agenţii de pază. 

"Eu eram în faţă, el era după mine. El s-a împiedicat de o balustradă şi bodyguarzii l-au luat că: Ce, eşti şmecher?! Faci de astea? L-au pus dintr-o dată pe jos", povesteşte Andreea Ierima, victimă.

Tensiunile s-au amplificat la sosirea jandarmilor: "Te rog, opreşte-te! Este unul contra zece! Mă doare capul! Nu mai pot, am băut! Te rog, opreşte-te! Nu mai da în el!"

"La un moment dat, a început să devină inconştient. Îi curgea sânge din ochi, din nas, din gură. După ce a scuipat sânge, i-a mai dat un bocanc în cap", adaugă Andreea Ierima, victimă.

În confruntare, ar fi fost loviţi şi ceilalţi. Chiar şi o femeie. "Mi se pare că nu e real ce s-a înâmplat. Am nasul fracturat, maxilarul, am probleme la ochi, nu mai văd", spune Robert, victimă.

"M-a luat, mi-a aruncat telefonul din mână. M-a lovit peste faţă. M-a pus peste maşina de poliţie. M-a încătuşat", adaugă Andreea Ierima, victimă.

Dus la secţia de Poliţie, apoi la Psihiatrie pentru o evaluare, unul dintre tinerii loviţi a ajuns, în final, pe masa de operaţie. "Mi-au spus, doamnă, luaţi un loc. Prietenul dvs. este pe moarte. Îl băgăm la terapie intensivă", spune Andreea Ierima, victimă.

"La ajungerea în unitate, pacientul de 24 de ani prezenta multiple contuzii la nivel cranian și abdominal. Pacientul a fost transportat către blocul operator, unde s-a intervenit chirurgical la nivelul toracelui. În prezent, pacientul este în stare stabilă, internat la Terapie Intensivă", a declarat Dorel Danciu, purtător de cuvânt Spitalul Judţtean Cluj Napoca.

Ce spune Jandarmeria

Reprezentanţii jandarmeriei au alt scenariu. "Jandarmul a ajutat tânărul să se ridice de la sol, după care i-a cerut acestuia documentul de identitate sau datele de stare civilă în vederea legitimării. În acel moment, bărbatul a devenit din nou agresiv fizic, apucându-l de gât pe jandarm, după care l-a lovit cu pumnul în zona feței", a declarat Mariana Barbu, reprezentant Jandarmerie Cluj-Napoca.

La fel susţine şi firma de pază de la club. "Persoana recalcitrantă a sărit la agentul meu, lovindu-l. A sărit şi la unul dintre jandarmi", spune Lucian Bot, manager firmă pază.

Ancheta trebuie să stabilească exact de la ce a pornit conflictul şi mai ales dacă forţa folosită de agenţii de pază, dar și a jandarmilor a fost justificată.

Astfel de cazuri sunt semnalate tot mai des în toată ţara. La Timişoara, un tânăr de 20 de ani acuză poliţiştii că l-au bătut la secţie, cu uşile închise, după un incident pe stradă: "Era o maşină de Poliţie parcată. Eu am arătat un semn obscen spre zona aceea, dar nu era adresat acelor poliţişti. Era un prieten în spatele maşinii. Din glumă, am făcut un semn obscen pentru el".

Conducerea IPJ Timiș a deschis o anchetă internă și verifică modul de intervenție al celor doi agenți.

Iulia Pop

Îmi place să știu. Pun întrebări, și cer, imperios, răspunsuri! Îmi place să ascult. Sincer, uneori de atât e nevoie! Îmi place să scriu. Sunt perfecționistă și “lupt” pentru fiecare cuvânt din știre! Îmi place să zâmbesc. ...

bataie cluj napoca petrecere concert
Întrebarea zilei
Banca Europeană a scăzut dobânda. Vă gândiţi să faceţi un credit în Euro?

Da

Nu

*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰

Stiri Sportive Citește și
Localitatea de lângă București în care oamenii se mută pe capete. Arată ca...
Fanatik.ro
Publicat 09.03.2025
Iluzie optică virală | Doar un geniu poate găsi polițistul ascuns în această...
Gandul
Publicat 09.03.2025
Justin Trudeau, în lacrimi după o discuție aprinsă și plină de injurii cu Trump
Adevărul
Publicat 08.03.2025
Jurații Chefi la cuțite vorbesc cu emoție despre sărbătoritele zilei de 8...
A1
Publicat 07.03.2025
Horoscopul zilei de 10 martie 2025. Taurii lasă trecutul în spate. Află ce se...
CaTine
Publicat 09.03.2025
BREAKING NEWS / A murit celebrul astrolog Minerva! Gabriela Dima s-a stins din...
spynews.ro
Publicat 07.03.2025
Accident teribil în Germania: jucătorului român i-a fost amputat piciorul »...
GSP
Publicat 06.03.2025
Care sunt cele cinci țări din lume care nu pot fi cucerite? Geografia se află...
Click.ro
Publicat 08.03.2025
Cel mai bogat oraș din lume. Aici locuiesc 350.000 de milionari și 60 de miliardari
Useit
Publicat 08.03.2025
Concertele și spectacolele lunii martie! Ce mari artiști putem vedea
Money.ro
Publicat 06.03.2025
„Sute de ucraineni morți” și un avantaj clar pentru armata rusă, după ce...
libertatea.ro
Publicat 09.03.2025
Fanii Selenei Gomez au constatat că vocea ei a devenit mai monotonă și lipsită...
ZU
Publicat 09.03.2025
Mini tarte cu pastă de ciuperci și șuncă. Un aperitiv savuros
Hello taste
Publicat 08.03.2025
Supă cremă de morcovi și cartof dulce. Delicioasă și ușor de digerat
Deparinti
Publicat 09.03.2025
Hande Erçel a îmbrăcat o ținută demnă de podium. Vedeta s-a aflat printre...
Happy
Publicat 07.03.2025
Ramona Bădescu a vorbit despre planurile de nuntă! „Am pus totul la cale!”
BZI
Publicat 07.03.2025
Nouria Nouri, fosta soție a lui Daniel Iordăchioaie, și-a cunoscut actualul...
DIVA
Publicat 23.09.2024
Cât de eficiente sunt cremele cu colagen. Ce spune medicul dermatolog despre...
Medicool
Publicat 09.03.2025