Antena LIVE

Curs valutar

Video

Cum va fi gestionată problema urşilor, după ce ministrul Mediului a dat nas în nas cu unul, zilele trecute

Ministrul Mediului a dat nas în nas cu un urs, în urmă cu două zile. După ce l-a fotografiat şi a pus imaginile pe Facebook, politicianul a profitat de ocazie pentru a detalia cum va fi gestionată problema urşilor, în viitor. Cei timizi, precum exemplarul întâlnit de el, vor fi alungaţi în pădure. Cei care nu se tem de oameni, vor fi relocaţi. Iar cei agresivi vor fi împuşcaţi. Ordonanţa care prevede aceste lucruri ar putea fi aprobată astăzi. 

De la 07.07.2021, 09:25
WhatsApp
Vezi și:

Ministrul Mediului a anunţat că a avut o întâlnire inopinată cu ursul, în drumul său spre Bucureşti. L-a fotografiat şi a pus poza pe Facebook. Ocazie pentru a spune şi cum s-ar fi acţionat în acest caz dacă ordonanţa de urgenţă pe care a pregătit-o ar fi fost deja în vigoare. "S-ar încadra la aşa-zis-ul risc redus. Deşi exemplarul nu s-a speriat de oamenii care erau pe marginea drumului şi făceau poze", spune ministrul Mediului, Tanczos Barna.

Risc redus, risc mediu şi mare. Sunt cele trei criterii în funcţie de care ar urma să se acţioneze la apariţia urşilor. În primul caz, ursul trebuie alungat în pădure. Dacă revine în preajma oamenilor, atunci el trebuie tranchilizat şi mutat în altă zonă. Dacă este agresiv însă, atunci o să fie împuşcat. Fie de vânător, fie de jandarmi. "Mă gândesc şi că putem fi în situaţia în care un exemplar să devină agresiv şi pentru a asigura protecţia cetăţenilor din zonă jandarmeria să fie obligată să folosească armamentul din dotare", a spus şi Lucian Bode - ministrul de interne.

137 de persoane au fost atacate de urşi, în ultimii 5 ani

Schimbarea legii în acest fel îi revoltă însă pe activiştii de mediu care spun că această intervenţie graduală e doar un paravan în faţa legilor europene.

Pe acelaşi subiect

"Nu este altceva decât o formă mascată de a scurta timpul de aşteptare pentru vânătorii de trofee care vor să vină din străinătate", a declarat Gabriel Păun - activist de mediu.

Urgenţa intrării în vigoare a unei noi legi ar fi dată de numărul tot mai mare de apeluri la 112 cu privire la apariţia urşilor. 6.400 în ultimii 5 ani. În tot acest timp, 137 de persoane au fost atacate de exemplare periculoase. Proiectul de ordonanţă de urgenţă a ajuns la toate ministerele care au competenţă pentru avizare. Ministrul mediului speră ca textul de lege şi avizele să fie gata până la şedinţa de guvern de astăzi. 

Corina Matlinschi
ursi ministrul mediului
Întrebarea zilei
Impozit de 70% pe transferurile între rude, dacă banii nu sunt justificaţi. Sunteţi de acord?

Da

Nu

*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰

Stiri Sportive Citește și
Localitatea de lângă București în care oamenii se mută pe capete. Arată ca...
Fanatik.ro
Publicat 09.03.2025
Iluzie optică virală | Doar un geniu poate găsi polițistul ascuns în această...
Gandul
Publicat 09.03.2025
Justin Trudeau, în lacrimi după o discuție aprinsă și plină de injurii cu Trump
Adevărul
Publicat 08.03.2025
Jurații Chefi la cuțite vorbesc cu emoție despre sărbătoritele zilei de 8...
A1
Publicat 07.03.2025
Horoscopul zilei de 10 martie 2025. Taurii lasă trecutul în spate. Află ce se...
CaTine
Publicat 09.03.2025
BREAKING NEWS / A murit celebrul astrolog Minerva! Gabriela Dima s-a stins din...
spynews.ro
Publicat 07.03.2025
Accident teribil în Germania: jucătorului român i-a fost amputat piciorul »...
GSP
Publicat 06.03.2025
Care sunt cele cinci țări din lume care nu pot fi cucerite? Geografia se află...
Click.ro
Publicat 08.03.2025
Cel mai bogat oraș din lume. Aici locuiesc 350.000 de milionari și 60 de miliardari
Useit
Publicat 08.03.2025
Concertele și spectacolele lunii martie! Ce mari artiști putem vedea
Money.ro
Publicat 06.03.2025
„Sute de ucraineni morți” și un avantaj clar pentru armata rusă, după ce...
libertatea.ro
Publicat 09.03.2025
Fanii Selenei Gomez au constatat că vocea ei a devenit mai monotonă și lipsită...
ZU
Publicat 09.03.2025
Mini tarte cu pastă de ciuperci și șuncă. Un aperitiv savuros
Hello taste
Publicat 08.03.2025
Supă cremă de morcovi și cartof dulce. Delicioasă și ușor de digerat
Deparinti
Publicat 09.03.2025
Hande Erçel a îmbrăcat o ținută demnă de podium. Vedeta s-a aflat printre...
Happy
Publicat 07.03.2025
Ramona Bădescu a vorbit despre planurile de nuntă! „Am pus totul la cale!”
BZI
Publicat 07.03.2025
Nouria Nouri, fosta soție a lui Daniel Iordăchioaie, și-a cunoscut actualul...
DIVA
Publicat 23.09.2024
Cât de eficiente sunt cremele cu colagen. Ce spune medicul dermatolog despre...
Medicool
Publicat 09.03.2025