Antena LIVE

Curs valutar

Video

Gică Hagi împlineşte 60 de ani. Cum şi-au sărbătorit "Regele" jucătorii de la Farul Constanţa

Gheorghe Hagi, "Regele fotbalului românesc", împlineşte, astăzi, 60 de ani. Urările curg acum pe reţelele sociale. De la Federaţia Română de fotbal, la Galatasaray, echipa care l-a cumpărat de la Barcelona, în toate mesajele liderul Generaţiei de Aur a fotbalului românesc este descris drept o legendă. Între timp, ''Maradona din Carpați" a fost sărbătorit la Constanţa, de echipa de fotbal pe care o antrenează, Farul.

De la 05.02.2025, 13:26
WhatsApp
Vezi și:

Fostul căpitan şi selecţioner al echipei naţionale a României, Gheorghe Hagi, considerat "Regele" fotbalului românesc, împlineşte, miercuri, 60 de ani. Hagi s-a născut la 5 februarie 1965, la Săcele.

Palmaresul lui Gheorghe Hagi în primul eşalon din România totalizează 223 meciuri şi 141 goluri, trei titluri de campion şi trei Cupe ale României. Gheorghe Hagi a fost de două ori golgheterul României, în sezoanele 1984/1985 şi 1985/1986. În perioada petrecută în Spania, Hagi a evoluat la Real Madrid (1990-1992, 19 goluri în 64 de meciuri) şi FC Barcelona (1994-1996, 7 goluri în 36 de meciuri). Între Madrid şi Barcelona, Hagi a jucat la echipa Brescia (1992-1994).

Hagi a obţinut cu Galatasaray patru titluri de campion şi două Cupe ale Turciei, o Cupa UEFA şi Supercupa Europei

În perioada 1996 şi 2001, Hagi a jucat la Galatasaray Istanbul, alături de care a obţinut patru titluri de campion şi două Cupe ale Turciei, o Cupa UEFA şi Supercupa Europei. Hagi a participat la trei ediţii ale Campionarului European (1984, 1996 şi 2000) şi la trei ediţii ale Cupei Mondiale (1990, 1994 şi 1998). La finalul anului 1999, a fost desemnat fotbalistul român al secolului.

Imediat după retragere, Hagi a devenit antrenor al echipei naţionale a României în anul 2001. În 2003, a devenit tehnicianul echipei turce Bursaspor, iar în sezonul 2004-2005 s-a aflat pe banca tehnică a formaţiei Galatasaray Istanbul. În 2006 s-a întors în România, la Poli Timişoara, dar şi de aici a plecat după scurt timp. După un an de pauză, Hagi a preluat Steaua, dar mandatul a durat mai puţin de trei luni, timp în care a calificat echipa în grupele Ligii Campionilor. În octombrie 2010, Hagi şi-a început al doilea mandat la Galatasaray unde a stat până la 25 martie 2011. În perioada septembrie 2014 - 01 august 2020, Gheorghe Hagi a ocupat funcţia de manager al echipei de seniori FC Viitorul Constanţa. Din august 2020, Hagi a anunţat că va rămâne în continuare în cadrul Academiei de Fotbal Gheorghe Hagi, unde alături de directorul tehnic va coordona conceptul tehnic al Centrului de copii şi juniori. În 2017, FC Viitorul a câştigat titlul de campioană a României.

El a refuzat în 2021 funcţia de selecţioner al României, preferând să rămână antrenor şi proprietar la Farul Constanţa. În sezonul 2022/2023, Farul Constanţa a câştigat titlul de campioană a României. Gheorghe Hagi este căsătorit cu Marilena şi are doi copii: Kira, care este actriţă, şi Ianis, care joacă la Glasgow Rangers.

Elisabeta Lipă, despre Hagi: "Sunt convinsă că, dacă ar intra pe teren, ar face spectacol cel puţin o repriză!"

Fosta mare campioană la canotaj Elisabeta Lipă a postat în social media un mesaj pentru Gheorghe Hagi la împlinirea a 60 de ani.

Ea este de părere că “Regele” ar face spectacol pe teren chiar şi acum şi menţionează că Hagi este “omul care ne-a făcut să trăim emoţii unice şi să plângem de fericire”.

“La mulţi ani, Gheorghe Hagi! 

Gică Hagi este, fără îndoială, unul dintre cele mai preţioase tablouri ale Muzeului Sportului Românesc. Este „Regele”, omul care ne-a făcut să trăim emoţii unice şi să plângem de fericire pentru fotbalul românesc. Spania, Italia, Turcia şi România l-au găzduit ca jucător şi antrenor, iar pasiunea şi talentul său au scris istorie. Astăzi, Gică împlineşte doar 60 de ani, deşi nu îi arată, şi sunt convinsă că, dacă ar intra pe teren, ar face spectacol cel puţin o repriză! Să dea Dumnezeu să reuşeşti tot ce ţi-ai propus şi sportul românesc să fie mereu mândru de tine şi de minunatul tău nume! La mulţi ani, Rege!”, a notat fosta mare sportivă pe Facebook.

Ea a ataşat şi un mesaj video: “La mulţi ani, Gică Hagi. Îţi doresc din toată inima sănătate multă, ambiţie, perseverenţă şi îmi doresc să fii cel mai bun. Vârsta este doar un număr. În rest, nimic nu contează. Când ai sufletul tânăr şi determinarea şi ambiţia de care ai dat dovadă, rrezultatele nu au cum să nu apară. Îţi doresc să fii sănătos, să fii apreciat, să fii fericit alături de familia ta frumoasă şi mult succes în viitor”.

Redactia Observator

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie. ...

hagi gheorghe hagi aniversare
Întrebarea zilei
Obişnuiţi să vă uitaţi pe telefon sau la televizor înainte de somn?

Da

Nu

*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰

Stiri Sportive Citește și
Clădirea impresionantă, ridicată pe locul unei foste mănăstiri. Milioane de...
Fanatik.ro
Publicat 05.02.2025
Comandant ucrainean: Suntem gata să folosim laserul pe câmpul de luptă
spotmedia.ro
Publicat 05.02.2025
100.000 de ouă au fost furate de la un magazin din SUA, după ce prețurile au...
spotmedia.ro
Publicat 05.02.2025
L-am găsit pe celebrul general DIE Ristea PRIBOI, dispărut din viața publică...
Gandul
Publicat 04.02.2025
Planul genial prin care Trump vrea să provoace căderea regimului Putin și...
Adevărul
Publicat 05.02.2025
Cu ce problemă de sănătate se confruntă Lidia Buble. A avut nevoie de o...
A1
Publicat 05.02.2025
Horoscopul zilei de 6 februarie 2025. Racii se gândesc la viitor. Află ce se...
CaTine
Publicat 05.02.2025
Simona Halep s-a retras din tenis: „Iau această decizie cu sufletul...
spynews.ro
Publicat 05.02.2025
A venit poate cea mai așteptată reacție! Patrick Mouratoglou, ȘAPTE cuvinte...
GSP
Publicat 05.02.2025
Ce beau italienii după fiecare masă, pentru a nu le pica greu mâncarea la...
Click.ro
Publicat 05.02.2025
De ce e periculos să întinzi hainele umede în casă, potrivit experților....
Useit
Publicat 05.02.2025
"Doamne, ce amar..." Soția vicepreședintelui Consiliului Județean...
Redacţia.ro
Publicat 04.02.2025
La trei ani după invadarea Ucrainei, Europa încă se află în criză...
libertatea.ro
Publicat 05.02.2025
Cele mai importante momente de la Premiile Grammy 2025 pe care nu le-ai văzut la...
ZU
Publicat 05.02.2025
Tort Red Velvet cu vișine din compot și cremă de cocos
Hello taste
Publicat 04.02.2025
Impactul somnului asupra emoțiilor copiilor. Cum poate regleaza odihna...
Deparinti
Publicat 05.02.2025
Nurgül Yeşilçay, gest romantic pentru iubitul ei de ziua lui. Cum au...
Happy
Publicat 03.02.2025
Alexandru Papadopol, acuzat că și-ar fi părăsit iubita înainte de nuntă! Ce...
BZI
Publicat 05.02.2025
Nouria Nouri, fosta soție a lui Daniel Iordăchioaie, și-a cunoscut actualul...
DIVA
Publicat 23.09.2024
Cât timp poți să stai jos fără ca sedentarismul să îți afecteze...
Medicool
Publicat 05.02.2025