Antena LIVE

Curs valutar

Pericolul ascuns pe cărările de munte. Avertisment pentru turiştii care se aventurează pe vârful Negoiu, în Piatra Craiului sau în masivul Făgăraş

Atenţie, vipere! Salvamontiştii spun că pericolul este real, mai ales în această perioadă. Iubitorii de munte şi drumeţii NU ar trebui să se aventureze fără echipament adecvat pe traseele montane, asta dacă nu vor să ajungă la spital. Viperele sunt din ce în ce mai prezente, inclusiv în zone montane aglomerate, în care în mod obişnuit nu era semnalată prezenţa lor.

De la 27.07.2023, 14:21
WhatsApp
Vezi și:

Cel mai recent avertisment vine din partea unei turiste şi este legat de o zonă montană intens circulată: vârful Negoiu, din masivul Făgăraş. "Atenție la vipere pe traseul spre Vârful Negoiu. La întoarcere de pe vârf, începând de la lacul Călțun până jos spre Piscu Negru, am întâlnit 5 vipere"

Nu este însă unica zonă periculoasă.

Claudiu Loghin, reporter Observator: Specialiştii spun că zonele de stâncă, expuse în mod direct la razele soarelui sunt printre cele mai periculoase, dacă vorbim despre întâlnirea cu vipere. Se întâmplă acest lucru inclusiv în zone montane care până acum nu erau cunoscute pentru astfel de pericole. Spre exemplu, Piatra Craiului sau Masivul Făgăraş.

Salvamontiştii trag un semnal de alarmă şi spun că iubitorii de drumeţii trebuie să aibă mare grijă la echipament. Hainele şi încălţămintea adecvate pot face diferenţa între viaţă şi moarte. Şi, evident, mare atenţie pe unde călcaţi!

Pe acelaşi subiect

Alexandru Nagy, Salvamont Braşov: Este de preferat să ai un pantalon lung, sau măcar o aşa zisă parazăpadă dintr-un material mai uşor, care şi vara să poată să vină până sub genunchi. Să fim atenţi să primim înaintea noastră pe potecă. În momentul în care vrem să ne odihnim, să ne relaxăm, să cercetăm vizual zona să nu ne aşezăm chiar pe ele.

În cazul unei muşcături de viperă, specialiştii spun că nu trebuie să încercăm să aspirăm veninul cu gura, cum am văzut în filme.

Ce trebuie să facem în cazul unei muşcături de şarpe

Marius Leonte, spitalul Clinic Judeţean Braşov: Pacientul trebuie să facă cât mai puţine mişcări. Deci nu avem voie să strângem, să muşcăm locul, să producem sângerări, ci trauma în zona respectivă să fie cât mai puţin făcută.

În spitalele din judeţul Braşov sunt disponibile anul acesta şapte doze de ser antiviperin.

Cătălin Văsii, prefect Braşov: Cele mai multe sunt în municipiul Braşov şi în exterior avem o doză în Făgăraş. Faţă de anul precedent stăm mult mai bine în ceea ce priveşte aceste doze.

Atenţia trebuie acordată şi animalelor de companie, care călătoresc alături de stăpâni, pe traseele montane. În luna mai, a acestui an, unul din câinii Salvamont, brevetat pentru căutarea victimelor de avalanşă, a fost atacat de o viperă şi a supravieţuit doar datorită intervenţiei rapide a colegilor săi.

Redactia Observator

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie. ...

vipere munte drumetie munte
Întrebarea zilei
Aţi ieşit la lopată în aceste zile?

Da

Nu

*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰

Stiri Sportive Citește și
Meteorologii Accuweather au actualizat prognoza. Când scăpăm de ninsori și...
Fanatik.ro
Publicat 19.02.2025
Povestea cu mineralele Ucrainei: O superafacere în stil colonial sau o capcană...
spotmedia.ro
Publicat 19.02.2025
Momentul în care un canoist a fost prins în gură și apoi scuipat de o balenă...
spotmedia.ro
Publicat 14.02.2025
Ce a pățit acest tânăr, după ce a adormit așa în avion. Cum s-a răzbunat...
Gandul
Publicat 19.02.2025
S-au înțeles Putin și cu Trump pentru susținerea lui Georgescu? „O abordare...
Adevărul
Publicat 19.02.2025
Cristina Ciobănașu, detalii neașteptate despre relația cu Alex Mureșan: „Nu...
A1
Publicat 19.02.2025
Horoscopul zilei de 20 februarie 2025. Berbecii au nevoie de timp pentru ei. Află...
CaTine
Publicat 19.02.2025
„Locul acesta a devenit acasă”. Andrei Perneș de la Mireasa, ultimul mesaj...
spynews.ro
Publicat 19.02.2025
Giovanni Becali nu-l uită pe Chivu: „M-a trădat și urăsc asta”. A...
GSP
Publicat 18.02.2025
Cum să crești ghimbir acasă? Simplu, accesibil și perfect pentru orice...
Click.ro
Publicat 19.02.2025
Asteroidul care „poate distruge orașe” are șanse de 1 la 32 să se izbească...
Useit
Publicat 19.02.2025
O celebră influenceriță a murit la doar 28 de ani. Fanii, în stare de șoc
Redacţia.ro
Publicat 13.02.2025
Tudor Chirilă, reacție dură după mesajul lui Elon Musk despre Călin...
libertatea.ro
Publicat 18.02.2025
Doechii a negat acuzațiile de playback la Premiile Grammy 2025: „Aveam...
ZU
Publicat 19.02.2025
De ce sunt castraveții ambalați în folie de plastic. Motivele la care nu te-ai...
Hello taste
Publicat 17.02.2025
Cum să alegi primul instrument muzical pentru copilul tău
Deparinti
Publicat 19.02.2025
Soția lui Cenk Torun divorțează de celebrul actor. Motivul din spatele deciziei...
Happy
Publicat 19.02.2025
Probleme pentru Lidia Buble! Ce a pățit celebra artistă: „Mi se pare...
BZI
Publicat 19.02.2025
Nouria Nouri, fosta soție a lui Daniel Iordăchioaie, și-a cunoscut actualul...
DIVA
Publicat 23.09.2024
Diferența dintre tipurile de gripă A, B și C. Care este mai grav?
Medicool
Publicat 19.02.2025