Antena LIVE

Curs valutar

Edilii din Câmpina se pregătesc să plece în lumea largă, să înveţe cum să rezolve problemele municipiului

În perioada vacanţelor, aleşii locali din Câmpina mimează activitatea! Edilii se pregătesc să plece în lumea largă, să înveţe cum să rezolve problemele municipiului. Vor merge în Turcia, Bulgaria, Suedia şi Danemarca, unde vor locui doar în staţiuni scumpe. Bugetul, însă, va avea mult de suferit pentru aceste schimburi de experienţă. Şi asta pentru că - în călătorii - vor pleca 24 de consilieri locali şi angajaţi ai Primăriei Câmpina. Iar pentru fiecare dintre ei vor fi alocaţi câte 18 mii de lei. În total, bugetul local va sărăci cu 432 de mii de lei.

De la 09.08.2017, 14:23
WhatsApp
Vezi și:

În perioada vacanţelor, aleşii locali din Câmpina mimează activitatea! Edilii se pregătesc să plece în lumea largă, să înveţe cum să rezolve problemele municipiului. Vor merge în Turcia, Bulgaria, Suedia şi Danemarca, unde vor locui doar în staţiuni scumpe. Bugetul, însă, va avea mult de suferit pentru aceste schimburi de experienţă. Şi asta pentru că - în călătorii - vor pleca 24 de consilieri locali şi angajaţi ai Primăriei Câmpina. Iar pentru fiecare dintre ei vor fi alocaţi câte 18 mii de lei. În total, bugetul local va sărăci cu 432 de mii de lei.

Dacă în Primăria Câmpina, pentru capitolul investiţii abia se mai găsesc bani, când vine vorba despre deplasări, bugetul administraţiei este extrem de generos. Banii sunt alocaţi anual, dar sunt păstraţi până când vine momentul. Sau vacanţa.

Aşa se face că - în momentul de faţă - 24 de persoane îşi fac bagajele pentru concedii pe bani publici. Iar ca să nu sune rău pentru contribuabili, acestea sunt numite schimburi de eperienţă.

"Consiliul Local al municipiului Câmpina este partener cu o asociaţie, Patronatul Serviciilor Publice, la care plăteşte o cotizaţie. Anual această asociaţie oferă stagii de pregătire în ţară şi străinătate. Deci nu sunt excursii, sigur, implică o deplasare. Banii alocaţi pentru această activitate, dacă nu se consumă, nu se folosesc la altă activitate", spune purtătorul de cuvânt al primăriei Câmpina. 

Pe acelaşi subiect

Aleşii pleacă de aici pentru dezbateri pe anumite teme, în străinătate, dar acolo e rost de relaxare şi plimbări. Suedia, Danemarca, Turcia, Grecia şi Bulgaria sunt ţările pe care le vor vizita.

Consiliul Local a votat trei deplasări, iar una dintre ele s-a amânat pentru luna octombrie. Consilierii nu pot ascunde nici faptul că merg mai mult să viziteze anumite locuri, decât să se specializeze.

"Anul ăsta aş fi vrut să merg pentru că era o deplasare interesantă cu primăriile din Copenhaga, nu am apucat să ajung până acum în Copenhaga", a spus consilierul local, Daniel Ioniţă.

Dovada supremă a chletuirii banului public în zadar este faptul că în urma acestor schimburi de experienţă nu se întâmplă nimic.

 "În Spania acum 4 ani am văzut o chestie foarte interesantă cu deşeurile reciclabile.

A fost foarte interesant, din păcate nu ne permite bugetul", a adăugat acesta.

Preţurile pentru cele deplasările aleşilor sunt impuse de Patronatul Serviciilor Publice din România şi sunt mult mai mari decât cele practicate de agenţiile de turism.

Redactia Observator

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie. ...

social observator13 vacante edili publici bani concendiu
Întrebarea zilei
Aveţi adăpost de protecţie civilă în blocul în care locuiţi?

Da

Nu

*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰

Stiri Sportive Citește și
Localitatea de lângă București în care oamenii se mută pe capete. Arată ca...
Fanatik.ro
Publicat 09.03.2025
Iluzie optică virală | Doar un geniu poate găsi polițistul ascuns în această...
Gandul
Publicat 09.03.2025
Justin Trudeau, în lacrimi după o discuție aprinsă și plină de injurii cu Trump
Adevărul
Publicat 08.03.2025
Jurații Chefi la cuțite vorbesc cu emoție despre sărbătoritele zilei de 8...
A1
Publicat 07.03.2025
Horoscopul zilei de 10 martie 2025. Taurii lasă trecutul în spate. Află ce se...
CaTine
Publicat 09.03.2025
BREAKING NEWS / A murit celebrul astrolog Minerva! Gabriela Dima s-a stins din...
spynews.ro
Publicat 07.03.2025
Accident teribil în Germania: jucătorului român i-a fost amputat piciorul »...
GSP
Publicat 06.03.2025
Care sunt cele cinci țări din lume care nu pot fi cucerite? Geografia se află...
Click.ro
Publicat 08.03.2025
Cel mai bogat oraș din lume. Aici locuiesc 350.000 de milionari și 60 de miliardari
Useit
Publicat 08.03.2025
Concertele și spectacolele lunii martie! Ce mari artiști putem vedea
Money.ro
Publicat 06.03.2025
„Sute de ucraineni morți” și un avantaj clar pentru armata rusă, după ce...
libertatea.ro
Publicat 09.03.2025
Fanii Selenei Gomez au constatat că vocea ei a devenit mai monotonă și lipsită...
ZU
Publicat 09.03.2025
Mini tarte cu pastă de ciuperci și șuncă. Un aperitiv savuros
Hello taste
Publicat 08.03.2025
Supă cremă de morcovi și cartof dulce. Delicioasă și ușor de digerat
Deparinti
Publicat 09.03.2025
Hande Erçel a îmbrăcat o ținută demnă de podium. Vedeta s-a aflat printre...
Happy
Publicat 07.03.2025
Ramona Bădescu a vorbit despre planurile de nuntă! „Am pus totul la cale!”
BZI
Publicat 07.03.2025
Nouria Nouri, fosta soție a lui Daniel Iordăchioaie, și-a cunoscut actualul...
DIVA
Publicat 23.09.2024
Cât de eficiente sunt cremele cu colagen. Ce spune medicul dermatolog despre...
Medicool
Publicat 09.03.2025