"Să vină Edi la băieţi". Cum au sărbătorit tricolorii calificarea în optimile EURO 2024

"Să vină Edi la băieţi", au scandat jucătorii naţionalei în autocar, după calificarea istorică în optimile EURO 2024.

De la 27.06.2024, 11:03
WhatsApp

La sosirea la hotel, tricolorii au fost aşteptaţi de fani şi au sărbătorit împreună. Ei au adus o boxă mare, iar Florinel Coman a luat microfonul şi jucătorii au cântat împreună melodia Made în România, interpretată de Loredana, Marius Moga şi Ionuţ Cercel. Calificată de pe primul loc al grupei E în optimile EURO 2024, România va juca, marţi, 2 iulie, de la ora 19.00, cu Ţările de Jos.

Echipa naţională a mai trecut de grupele Campionatului European o singură dată până acum, în 2000, când a înregistrat şi cea mai bună performanţă, ajungând în sferturile de finală. La ediţiile din 1984, 1996, 2008, 2016 şi 2020 s-a oprit în grupe. La celelalte ediţii a competiţiei continentale tricolorii nu s-au calificat.

România - Slovacia 1 - 1. Rezumatul meciului

La Frankfurt, în faţa a peste 35.000 de fani români prezenţi în tribune, tricolorii au început cu dubla ocazie irosită de Andrei Raţiu - şut la colţul lung, respins de Dubravka, şi Ianis Hagi – reluare peste poartă. Slovacii au deschis scorul în minutul 24, când Ondrej Duda a reluat în plasă, cu capul, centrarea lui Kucka. În minutul 34 Ianis Hagi a fost faultat în careu de Hancko şi, după consultarea VAR, arbitrul german Daniel Siebert a dictat penalti pentru România. A executat cu sânge rece Răzvan Marin care a egalat situaţia pe tabelă, 1-1.

După pauză, Niţă a închis poarta în minutele 50 şi 52, apoi Răzvan Marin a şutat periculos, în minutul 61, Dubravka a respins şi mingea a ajuns la Drăguş care a trimis puţin peste poartă. Pe o ploaie torenţială, Niţă a respins cu piciorul la şutul lui Strelec din minutul 69, iar partida s-a încheiat la egalitate 1-1. România Câştigă grupa E cu 4 puncte, urmată de Belgia, Slovacia şi Ucraina. Ucraina pleacă acasă. Toate echipele din grupă au acumulat câte patru puncte.

Milioane de români au sărbătorit calificarea istorică

Mii de inimi au bătut la unison aseară în Capitală pentru echipa națională a României, care se pregătea să dea piept cu adversara sa, Slovacia. Încă dinainte de meci, bucureştenii au împânzit străzile oraşului şi împreună au cântat cât i-au ţinut plămânii imnul României.

După terminarea meciului, miile de fani au sărbătorit în Piaţa Universităţii, unde au venit cu steaguri, fumigene şi artificii şi au transmis mesaje de susţinere echipei până când au rămas fără voce. Bucuria suporterilor a fost ca o furtună de aplauze și strigăte de bucurie. Orașul s-a umplut de tricolor, iar fiecare colț de stradă a devenit un altar al victoriei. Oamenii s-au îmbrățișat, au dansat și au fredonat imnul național, cu lacrimi în ochi.

A fost o seară, în care şi cei mici au simţit pentru prima dată - emoţia calificării. Pe bulevardele aglomerate, mașinile claxonau, iar drapelul flutura în vânt. La terase, paharele s-au ciocnit în cinstea jucătorilor, iar suporterii au purtat cu mândrie tricourile echipei noastre.

Programul optimilor de finală de la EURO 2024

Programul complet al optimilor de finală ale Campionatului European de fotbal din Germania: