Video Trei elevi români, campioni la Olimpiada internaţională de aritmetică japoneză din Dubai
Matematica e cea mai grea materie de la şcoală. Motiv pentru care îi felicităm pe campionii artimeticii japoneze care s-au întors de la Olimpiada Internaţională de profil din Dubai.
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Trei copii din România care au obţinut titlul de campioni absoluţi la categoria lor de vârstă. Au avut la dispoziție, atenție, doar 10 minute pentru a rezolva cât mai multe exerciţii din lista de 240. Şi nu pe hârtie, doar prin calcul mental. Uluitor pentru noi, cu siguranţă, de aceea i-am invitat alături de noi pe Nomin Damdin, trainerul care a adus pentru prima dată în România conceptul de calcul mental japonez, şi pe doi dintre campioni, Radu şi Christian. Puteți urmări interviul în materialul video de mai sus.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰