A murit Ilie Bărbulescu, fostul jucător al Stelei, primul care a pus mâna pe Cupa Campionilor Europeni, în 1986
A murit Ilie Bărbulescu, fostul jucător al Stelei, primul care a pus mâna pe Cupa Campionilor Europeni, în 1986. Avea 62 de ani şi a fost găsit mort în casă.
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
A murit Ilie Bărbulescu, fostul jucător al Stelei, primul care a pus mâna pe Cupa Campionilor Europeni, în 1986. Avea 62 de ani şi a fost găsit mort în casă.
Ilie Bărbulescu, fostul fundaș al Stelei și al lui FC Argeș, a murit azi-noapte, la vârsta de 62 de ani. Câștigătorul Ligii Campionilor din 1986 a fost găsit fără suflare în locuința lui din Pitești.
Din primele informații, Ilie Bărbulescu ar fi murit în somn.
Ilie Bărbulescu a evoluat timp de 3 sezoane pentru Steaua, între 1984 și 1987, cucerind 7 trofee. În campania europeană încununată cu triumful din Cupa Campionilor Europeni, Bărbulescu a evoluat în 9 din cele 9 partide disputate de "militari".
Cea mai mare parte a carierei și-a petrecut la FC Argeș, între 1974-1982 și în sezonul 1987-1988. Ilie Bărbulescu a mai evoluat pentru FC Olt Scornicești, Petrolul, Dacia Pitești și Callatis Mangalia. Fundașul stânga a strâns și 5 selecții în prima reprezentativă a României.
Ilie Bărbulescu a fost primul jucător al Stelei care, după terminarea finalei cu Barcelona, din 1986, în Cupa Campionilor Europeni, nu a mai aşteptat decernarea trofeului şi a rupt-o la fugă spre marginea terenului, atingând cupa şi sărutând-o.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰